Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докъде стигна борбата с трафика на наркотици

Снимка: Pexels

Има ли напредък в борбата с наркомрежите у нас - това е фокусът на предаването на "Законът и Темида" в Международния ден за борба с употребата и нелегалния трафик на наркотици.

Европейските граждани харчат най-малко 30 милиарда евро годишно за наркотици, което превръща наркопазара в основен доход за организираните престъпни групи в ЕС. Това са данни от Доклада за пазарите на наркотични вещества от 2019, публикуван от Европейската агенция по наркотиците и Европол. 39% от тази сума се харчи за канабис, 31% за кокаин, 25% за хероин и 5% за амфетамини.

Александър Панайотов, началник отдел „Национален фокусен център за наркотици и наркомании“, коментира тенденциите у нас.

"България е около средното равнище на употреба на марихуана, малко над средното по употреба на амфетамини и по-ниско за кокаин."

Има ли тенденция в намаляване на предлагането?

"Има сериозна дейност от правоохранителните и правораздавателните органи, има увеличение на досъдебните производства и на присъдите, свързани с трафика, и около 2 хил. осъдени лица.
Тревожно е, че възрастта на първа употреба на наркотици пада и сега е 13 години."


"Каналите на трафика е доста променен от средата на 90-те и началото на 21 век - коментира Йово Николов. - Тенденцията е към спад на употребата на хероин и все повече амфетамини и синтетика. За марихуана няма да говорим, тъй като все пак е мек наркотик и в редица европейски държави употребата и е легализирана.

България е малък пазар и донякъде проследим, но трафикантите са изобретателни и откриват нови начини за внос.

Научаваме за трасетата на наркотиците от заловените пратки и групите за трафик. Балканският път е основен.

Една от причините да не бъдем приети в Шангенското пространство, е трафикът, в който участва България."

Колкото до превенцията, Йово Николов отбеляза, че при дискусия по темата в Българското национално радио с изненада е установил колко много институции у нас се борят с употребата, трафика и превенцията - т.е. имаме лоша комуникация - при наличието на толкова много служби и институции.

"Колкото до превенцията сред децата - семейството остава основен фактор. Лекциите в училище са полезни, но недостатъчни. Знанието за новите наркотици изостава, съответно и начините да се противодейства на ефектите.

Самите институции трябва да се модернизират, да са по-бързи и адекватни - за това се изисква усилие, което за момента не е видимо да се полага."


Носят ли наказателна отговорност употребяващите наркотици и как трябва да гледаме на тях - като на престъпници или като на зависими хора с проблем.
Носенето на какво количество превръща приносителя в трафикант?
Какви наказания предвижда НК за дрогираните шофьори - на тези въпроси отговаря адв. Захари Генов:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40

Безплатни консултации в кабинета по репродуктивно здраве на "Майчин дом"

В това издание на Lege Artis говорим за репродуктивното здраве. Доц. д-р Мария Юнакова , акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина с над 20-годишна практика, запознава слушателите на предаването с кабинета за репродуктивно здраве на СБАЛАГ "Майчин дом", който отвори врати за безплатни консултации на пациенти с репродуктивни..

публикувано на 03.07.24 в 13:27

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50