„Teen Station“ е младежка медийна мрежа, която обединява ученици от цялата страна. В нея участват над 200 човека, които пишат и говорят за градска култура, изкуство, наука и за много музика. Младежите в мрежата имат ментори – познати и утвърдени имена в журналистиката. Имат и редакторите. Именно тях „Мрежата“ представи в авторската си рубрика „Младите в журналистиката“.
Яна Стойкова е главният редактор на „Teen Station“. Пише статии за актуалните, но и за позабравените проблеми в обществото – нашето и глобалното. Води и подкаст. Под текстовете си се подписва като „широкоскроен музикален сноб, любител мултиинструменталист и хоби философ“. Философията не ѝ е точно хоби, тъй като я изучава и благодарение на нея се учи как да вижда невидимото.
Жени Янева е зам.-главният редактор на „Teen Station“. Макар вече да практикува журналистическата професия, кандидатства за нея. Пише активно за младежката мрежа и също толкова активно участва в изграждането и администрирането ѝ. Жени е и автор в Наръчника за създаване на съдържание за социалните мрежи. Проект на УНИЦЕФ, който цели да запознае младите, а и не само, с това как да разпознават правилната от грешната информация и как да битуват в онлайн пространството.
Яна и Жени осъзнават отговорността, която носи журналистиката и нямат нищо против да се нагърбят с нея. Имат какво да кажат и искат да бъдат чути. Осъзнават, че са едва в началото на дългата, трънлива и неясна медийна пътека, но въпреки това се поели по нея. Защо и как виждат те отражението на думите в медиите – чуйте в звуковия файл.
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg