Цяло лято можете да се насладите на „Ремонт в света на образите 1991 – 2019“. Ретроспективната изложба на Лъчезар Бояджиев, която е поместена в Държавния музей за съвременно изкуство в Солун, част от известния конгломерат „MOMus“.
Експозицията е включена в програмата на музея, която изследва региона на Балканите, неговите художници и контексти. Куратори са Яра Бубнова и Теодор Маркоглу.
Ретроспективата на Лъчезар Бояджиев, представена в Гърция, показва един по-широк поглед на изложбата му от преди две години в Софийска градска художествена галерия. Тя обхваща творческия път на художника от 1991 до 2019 година, като някои от творбите в нея са правени още през 89-а, други – по време на карантината.
„Много по-лесно е да се ремонтира светът на образите, отколкото да се ремонтира реалният свят“, сподели в „Артефир“ Лъчезар Бояджиев по повод изложбата си.
Идеята на творбите му е да покаже как живеем в този свят, който непрекъснато се променя. Те говорят за подмяната на системите и за това какво им липсва на градовете. Цикълът му „В отпуска“ например показва 26 дигитални графики, които изобразят конни паметници от цял свят. В тях обаче е премахната човешката фигура. Тя е изпратена да си почине за малко от историята, а градът – от политическото напрежение.
Замислена много по-рано, изложбата на един от най-изявените ни съвременни български художници сега придобива съществена актуалност.
За нея, за хумора в изкуството и за балканския контекст Лъчезар Бояджиев разказва повече в звуковия файл.
Снимки - личен архив на художника
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg