Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Околийски: Проблемите у нас са с комуникацията на риска

Снимка: Личен архив

165 са новодиагностицираните с новия коронавирус лица за изминалите 24 часа. Направените PCR тестове за последното денонощие са 2896. Това показват данните в Националната информационна система. 

Доц. Михаил Околийски, експерт в Световната здравна организация, коментира в "Нашият ден":

"Ситуацията у нас трябва да се разглежда на фона на разрастващата се пандемия от Covid-19 в световен мащаб, въпреки че в западноевропейските страни ситуацията изглежда повече или по-малко овладяна, защото броят на диагностицираните случаи и смъртните случаи сигнификантно намалява

В световен мащаб дневно около 160 000 души се заразяват с коронавирус, което за последните около 2-3 седмици представлява повече от 60-70% от всички случаи на коронавирус. Най-вече са засегнати САЩ, Бразилия, Мексико и някои други страни от Южна Америка. За съжаление там се плаща един много суров данък на липсата на достатъчно внимание към проблема, на подценяването на проблема, както и на политизирането на един много опасен вирус, какъвто е Covid-19."

У нас проблемите са с комуникацията на риска

"Да, не изглежда тези проблеми да се преодоляват. Ние споделихме с НОЩ едни шест задължителни за спазване препоръки при разхлабването на мерките. Част от тях бяха съобразени, но част от тях не бяха взети под внимание. Днес (2 юли, 2020) излезе един научен материал, който включва десет предпоставки за ефективен преход от ситуация на извънредно положение към разхлабване на мерките. Там пак се описва този подход – стъпка по стъпка – с ясно дефинирани фази за това какво се разхлабва, защо се разхлабва, какъв е ефектът от разхлабването – постоянен мониторинг на тези действия. В противен случай, ако се разхлабват много мерки наведнъж и случаите започнат да се увеличават, както се случи в България, Министерството на здравеопазването и РЗИ не могат да разберат точно поради какви причини се разпространява заболяването. Другото, което е ключово от тези 10 предпоставки: 

Създаване и поддържане на високо доверие у населението

Аз съм много притеснен, това не е само феномен за България, че плувахме в една инфодемия, в която някои хора, небазирано на доказателства, разпространяваха неверни твърдения, че вирусът не съществува, не е опасен, или пък, че мерките на физическата изолация и дезинфекцията не са особено добра идея. Това особено разколеба хората без медицинско образование."

Да продължим спазването на мерките в тази епидемична ситуация

"Най-важното е да се положи особено внимание за опазване на най-ранимите хора - по-възрастните, хората с хронични заболявания, при които един контакт с вируса би бил фатален. Да спазват физическа дистанция, да използват маски, дезинфектанти, да търсят по телефона личния си лекар при неразположение."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47