Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Околийски: Проблемите у нас са с комуникацията на риска

Снимка: Личен архив

165 са новодиагностицираните с новия коронавирус лица за изминалите 24 часа. Направените PCR тестове за последното денонощие са 2896. Това показват данните в Националната информационна система. 

Доц. Михаил Околийски, експерт в Световната здравна организация, коментира в "Нашият ден":

"Ситуацията у нас трябва да се разглежда на фона на разрастващата се пандемия от Covid-19 в световен мащаб, въпреки че в западноевропейските страни ситуацията изглежда повече или по-малко овладяна, защото броят на диагностицираните случаи и смъртните случаи сигнификантно намалява

В световен мащаб дневно около 160 000 души се заразяват с коронавирус, което за последните около 2-3 седмици представлява повече от 60-70% от всички случаи на коронавирус. Най-вече са засегнати САЩ, Бразилия, Мексико и някои други страни от Южна Америка. За съжаление там се плаща един много суров данък на липсата на достатъчно внимание към проблема, на подценяването на проблема, както и на политизирането на един много опасен вирус, какъвто е Covid-19."

У нас проблемите са с комуникацията на риска

"Да, не изглежда тези проблеми да се преодоляват. Ние споделихме с НОЩ едни шест задължителни за спазване препоръки при разхлабването на мерките. Част от тях бяха съобразени, но част от тях не бяха взети под внимание. Днес (2 юли, 2020) излезе един научен материал, който включва десет предпоставки за ефективен преход от ситуация на извънредно положение към разхлабване на мерките. Там пак се описва този подход – стъпка по стъпка – с ясно дефинирани фази за това какво се разхлабва, защо се разхлабва, какъв е ефектът от разхлабването – постоянен мониторинг на тези действия. В противен случай, ако се разхлабват много мерки наведнъж и случаите започнат да се увеличават, както се случи в България, Министерството на здравеопазването и РЗИ не могат да разберат точно поради какви причини се разпространява заболяването. Другото, което е ключово от тези 10 предпоставки: 

Създаване и поддържане на високо доверие у населението

Аз съм много притеснен, това не е само феномен за България, че плувахме в една инфодемия, в която някои хора, небазирано на доказателства, разпространяваха неверни твърдения, че вирусът не съществува, не е опасен, или пък, че мерките на физическата изолация и дезинфекцията не са особено добра идея. Това особено разколеба хората без медицинско образование."

Да продължим спазването на мерките в тази епидемична ситуация

"Най-важното е да се положи особено внимание за опазване на най-ранимите хора - по-възрастните, хората с хронични заболявания, при които един контакт с вируса би бил фатален. Да спазват физическа дистанция, да използват маски, дезинфектанти, да търсят по телефона личния си лекар при неразположение."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05