165 са новодиагностицираните с новия коронавирус лица за изминалите 24 часа. Направените PCR тестове за последното денонощие са 2896. Това показват данните в Националната информационна система.
Доц. Михаил Околийски, експерт в Световната здравна организация, коментира в "Нашият ден":
"Ситуацията у нас трябва да се разглежда на фона на разрастващата се пандемия от Covid-19 в световен мащаб, въпреки че в западноевропейските страни ситуацията изглежда повече или по-малко овладяна, защото броят на диагностицираните случаи и смъртните случаи сигнификантно намалява.
В световен мащаб дневно около 160 000 души се заразяват с коронавирус, което за последните около 2-3 седмици представлява повече от 60-70% от всички случаи на коронавирус. Най-вече са засегнати САЩ, Бразилия, Мексико и някои други страни от Южна Америка. За съжаление там се плаща един много суров данък на липсата на достатъчно внимание към проблема, на подценяването на проблема, както и на политизирането на един много опасен вирус, какъвто е Covid-19."
У нас проблемите са с комуникацията на риска
"Да, не изглежда тези проблеми да се преодоляват. Ние споделихме с НОЩ едни шест задължителни за спазване препоръки при разхлабването на мерките. Част от тях бяха съобразени, но част от тях не бяха взети под внимание. Днес (2 юли, 2020) излезе един научен материал, който включва десет предпоставки за ефективен преход от ситуация на извънредно положение към разхлабване на мерките. Там пак се описва този подход – стъпка по стъпка – с ясно дефинирани фази за това какво се разхлабва, защо се разхлабва, какъв е ефектът от разхлабването – постоянен мониторинг на тези действия. В противен случай, ако се разхлабват много мерки наведнъж и случаите започнат да се увеличават, както се случи в България, Министерството на здравеопазването и РЗИ не могат да разберат точно поради какви причини се разпространява заболяването. Другото, което е ключово от тези 10 предпоставки:
Създаване и поддържане на високо доверие у населението
Аз съм много притеснен, това не е само феномен за България, че плувахме в една инфодемия, в която някои хора, небазирано на доказателства, разпространяваха неверни твърдения, че вирусът не съществува, не е опасен, или пък, че мерките на физическата изолация и дезинфекцията не са особено добра идея. Това особено разколеба хората без медицинско образование."
Да продължим спазването на мерките в тази епидемична ситуация
"Най-важното е да се положи особено внимание за опазване на най-ранимите хора - по-възрастните, хората с хронични заболявания, при които един контакт с вируса би бил фатален. Да спазват физическа дистанция, да използват маски, дезинфектанти, да търсят по телефона личния си лекар при неразположение."
Случвало ли ви се е някой ваш познат или приятел да ви сподели, че отива в храма, за да благодари на Бога за едно или друго благодеяние, което е получил или за радостта и щастието, които са го сполетели? Много рядко, нали? В днешното евангелско четиво за 10-те прокажени става дума точно за това как ние хората не сме свикнали да благодарим на..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и оценка на дейността по отношение на противодействието на незаконната миграция, на трафика на наркотици и като цяло, на съвместните действия по противодействие на организираната престъпност. Поводът за..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения, защо проверителите на факти не са цензори и какво представлява работата им. "Проверителят на факти работи журналистическа работа. Не в нейната цялост, но тук специализацията е в откриването на факти..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..
Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg