Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой:

Васил Петров със „Symphony Way”

Васил Петров
Снимка: БГНЕС

Начало на турне, трескав репетиционен процес. Това е ежедневието на музиканта Васил Петров, който е главен герой в "Нашият ден". Той е пред старта на симфонично турне с Врачанската филхармония, озаглавено „Symphony Way”. Пъстрата симфонична програма представя класически песни от различни жанрове и откъси от мюзикъли и световни хитове. Концерти ще има в градовете: Самоков, Пловдив, Бургас, Петрич, Варна, Балчик.

"Аз много пъти съм концертирал – и в България, и по света – със симфонични оркестри. Тук разликата е, че предлагаме интересен репертоар. Някои песни за първи път представям пред публика" – разказва певецът. 

В „Symphony Way” вечните класики са пресъздадени с мащабния симфоничен звук на Врачанска филхармония и с изящната фраза и кадифения глас на Васил Петров, който интерпретира музиката на Гершуин, хитовете на Франк Синатра и Бийтълс, Стинг, Чарли Чаплин, Антонио Карлос Жобим, Кол Портър и други автори. В програмата на „Symphony Way” присъстват боса нова темите The Girl from Ipanema, How insensitive, поп класиките Killing me softly, Can`t take my eyes of off you, Smile, Feelings, Something, Michelle и небезизвестните My Way, Summertime, The Shadow of your smile, Over and Over, Ol`man river, Ave Maria, Love story (Where Do I begin), Feelings, Caravan, Strangers in the night, New York, N.Y. и някои класически теми.

"Мисля, че публиката е жадна за подобни изяви, защото в най-активния сезон всичко беше блокирано от пандемията – целият свят, шоу бизнесът, всички концерти... Това ми даде основание и начален тласък на тази идея, която, дай Боже, сега да се осъществи нормално, без спънки." – пожела си Васил Петров.

Музикантът е използвал изолацията, за да се занимава с композиция, подбор на репертоара, рисувал е. "Все пак тази пандемия, ако не е дадена, то е допусната от Бога, и е добре човек малко да се смири, да се затвори – някакъв тип изпитание." Той приема с резерв изявите от хола във виртуалното пространство и му звучи малко наивно. 

На сцената заедно с Васил Петров ще бъдат и джаз музикантите Йордан Тоновски (пиано), Кристиян Желев (ударни) и Христо Минчев (контрабас). Специален гост на концерта е виртуозната цигуларка Зорница Иларионова.

Междувременно Васил Петров ще прескочи и до Джаз фестивала в Банско, където ще има концерт с Ангел Заберски трио.

Всичко е възможно, убеден е музикантът и цитира Евангелието на Лука: "Открийте истината и тя ще ви направи свободни". Той пожела на хората да бъдат окрилени в своята вяра и да не се плашат прекалено от каквото и да било, защото Господ не дава изпитания, които да не можем да издържим.

Концертите ще се проведат на 20 юли в Самоков (предпремиера, пред Историческия музей), 21 юли в Пловдив (премиера, Летен театър Бунарджика), 23 юли в Бургас (Летен театър), 27 юли в Петрич (стадион „Цар Самуил“), 7 август във Варна (зала 1, Фестивален и конгресен център – Варна), 8 август в Балчик (открита сцена, Двореца). 

Всички концерти ще се проведат при пълно спазване на разпоредбите за отстояние и вход на Министерство на здравеопазването.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хуан Карлос Отеро ще води първия у нас професионален уъркшоп по фламенко

Испанският хореограф, танцьор и преподавател Хуан Карлос Отеро пристига след броени дни в нашата страна. В София той ще води първия за България професионален уъркшоп по фламенко танц. Заниманията ще се проведат от 7 до 11 септември в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала", а организатор е фондация "Ден Гри". Уъркшопът, който е..

публикувано на 26.08.24 в 17:50
Георги Караманев, Етиен Янев и Радина Владимирова

Дигитални двойници – за и против

Искате ли да общувате с дигитален двойник на ваш близък или любим човек? Бихте ли позволили вашите близки да общуват с ваш дигитален двойник след вашата смърт? Къде са границите на идентичността, човешкото и добрия вкус в дигитална среда? “Вечното аз” е във фокуса на дискусията в това издание на “Гласът на времето”. В него се обсъжда възможността..

публикувано на 26.08.24 в 16:00
Александра Георгиева

Големият приз на "Речни ноти" е за Александра Георгиева от Бургас

Александра Георгиева от Бургас спечели голямата награда на 23-ото издание на Международния конкурс "Речни ноти", който се проведе в Тутракан. Наградата ѝ беше връчена от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщават организаторите за БТА. Тази година в конкурса участваха над  100 млади изпълнители  от цялата страна, Полша, Румъния и..

публикувано на 26.08.24 в 11:47

Възпитаници на НХА с изложба на "Аполония"

Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Експозицията ще бъде подредена в Художествена галерия – Созопол от 28 август до 7 септември , съобщават от НХА. По думите на екипа изложбата представя дипломни работи и проекти на студенти от специалностите..

публикувано на 26.08.24 в 11:14
 Център

За връзката между Габрово, текстила и съвременното изкуство

Габрово е познат е като люлка на светското образование. Неслучайно градът е наричан "българският Манчестър". Това е мястото, където се случва индустриализацията в  България. Едно от ключовите места за първите машинни производства, както и развитието на текстилната индустрия и кожарството. Това припомня  в "Домът на музите" културологът и куратор..

публикувано на 26.08.24 в 10:12