Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политологът Георги Киряков:

Протестът не е от младите и за младите, а от всички за всички

Снимка: БГНЕС

"Политическо лице, което днес не излиза на улицата, а на избори ще претендира да изразява нагласи, няма да има легитимност – каза политологът Георги Киряков.

Много са линиите на протестите, има всякакви искания. Нормално е за всеки протест да търси лице, което да обединява нагласите и исканията.

Пръв посегна към търкалящата се по улиците власт президентът Румен Радев. Но има много други хора, които се привиждат от протестиращите като основни лица и представители, говорим и за Христо Иванов, и за всички други политици, които са на улицата и нямат страх от недоволството, защото това е в основата на бъдещите политически или партийни действия с оглед предстоящите избори – да няма страх от гражданите, които изразяват искания.

Недоволството не е съсредоточено само в София. Темата на възникването на протестите засяга не само София, засяга всички.

БТАДори премиерът да успее да стигне до редовни избори, той ще калкулира сериозни загуби, много по-сериозни, отколкото ако сега предизвика предсрочни избори."

Киряков коментира и идеята за свикване на Велико народно събрание:

"Наивно е да смятаме, че подобно решение ще предизвика смяна на системата. Напротив, вероятността да се възпроизведе сегашният модел е голяма, което не значи протестиращите да отстъпват от сегашните си искания за оставка на главния прокурор и правителството.

Няма как да кажем на скептиците, които смятат, че нищо не може да се промени, нещо. Можем да им покажем, че има желание за промяна и непримиримост към действията на властта. 

Достигнат е момент, отвъд който настоящият модел на упражняване на власт не е възможен. Протестите продължават. Те не са от младите и за младите, а от всички за всички."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В индианските резервати има различни пластове – някои от тях бутафорни

Любомир Кюмюрджиев, журналист, преподавател и създател на Българското общество по индианистика "Орловият кръг", разказва в "Какво се случва пътува" за своите посещения в индианските резервати на Северна Америка и за трагичната история на тяхното създаване.  "Изтласкването на индианците в Северна Америка започва още през 16-17 век. Става дума за..

публикувано на 03.08.24 в 12:04

В Дуванлии – селото на тракийските могили

Дуванлии е село в Горнотракийската низина и в него живеят 565 души. То се намира в община Калояново и е на 24 километра от областния град Пловдив. Край селото е открит един от най-важните тракийски некрополи. Той се състои от над 50 могили – от V век пр. Хр. до Римската епоха. Изследван е през 1926-1929 година под ръководството на професор Богдан Филов...

публикувано на 03.08.24 в 08:45

Нов конкурс на "Фолклорен извор": "Старите песни на нов глас"

От 1 до 4 август 2024 г. в с. Царевец, община Свищов, ще се провежда Дванадесетият Международен Фолклорен фестивал "Фолклорен извор". За първи път в рамките на фестивала ще се проведе и певческият конкурс "Старите песни на нов глас", организиран в партньорство между БНТ, БНР, сдружение "Фолклорен извор" и "Българско многогласие". Над 4000..

обновено на 02.08.24 в 11:11

Отбелязваме 121 години от Илинденско-Преображенското въстание

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов – на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк, заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви. Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна и Илко. На днешния ден..

обновено на 02.08.24 в 09:33

Театър "Феникс", където различията изчезват

В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Пламена Янкова , ръководител на театрална формация "Феникс". Тя разказа за прераждането на формацията и за това как младежи с и без увреждания преодоляват границите помежду си чрез театралното изкуство. Изкуство срещу дискриминацията на хора с умствени затруднения Деца със СОП, или как да..

обновено на 01.08.24 в 11:12