Ингмар Бергман е сам по себе си необикновено благодатен автор за правене по радиото, дори съвсем не случайно пише и поставя радиопиеси, но режисьорът Григор Антонов с актьорското участие на Александра Василева, Юлиана Сайска, Стоян Алексиев, Мимоза Базова, Велислав Павлов и Леонид Йовчев надхвърля хоризонта на този принципен, пословичен шанс с една аудио постановка, чиято мощ, великолепие и многопластовост са адекватни на авторския гений.
Кинематографична проза, киносценариите и литературните сценарии, въпреки очевидния фокус върху визуалното, провокират аудио творчеството леко и плодотворно с една проста логика - еднакъв начин на мислене, еднаква логика на конструирането на образи, сцени, характери, линии.
Private Confessions, Enskilda samtal на шведски или „Лични разговори“ е роман в 5 разговора, случили се от юли 1925 до октомври 1934, заедно с епилог от май 1937. Лични разговори, Частни беседи, Частни изповеди, Разговори на четири очи – вариантите на превод на заглавието въпреки разликите в нюансите, се съсредоточават върху една духовна практика, която води до споделяне и разискване на морални теми и най-вече темата за греха със съветник и имат за цел да постигнат надмогване на греха чрез упование на вярата.
Като провокация за повествование, частните беседи на Бергман достигат до изключителни прозрения за естеството на греха и анализиране на човешкия характер. … Моят постоянен фаворит, защото той олицетворява страст, емоция и има топлина, Франсис Форд Копола.
„Лични разговори“ проследява страстно-драматичната история на един семеен скандал, провокиран от любовната история на съпругата на шведски пастор с един студент по теология през 1920 година. Романът е публикуван през 1996 г. Още същата година е направен на филм, режисиран от Лив Улман, с премиера на 25 декември 1996 г. в Швеция, а година по-късно филмът има прожекция на фестивала в Кан в категорията Un Certain Regard / Един особен поглед.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg