Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непубликувани османски документи за Левски

Излизат два сборника с нови документи за Апостола в деня на неговото рождение

| обновено на 18.07.20 в 10:52
7
Снимка: НМ „Васил Левски“, Карлово

Националният музей „Васил Левски“ в Карлово представя две нови книги с непубликувани досега документи за Васил Левски в деня на неговото рождение – 18 юли. Ценните материали са предоставени от Османския архив в Истанбул и разкриват нови данни за дейността на Апостола и създадените от него революционни комитети. И двете издания са резултат от труда на историци и османисти от България и Турция.

Първата книга представлява второ и допълнено издание на сборника на музея „Нови документи за издирването и следствието срещу Васил Левски и участниците в Арабаконашкия обир“, публикуван в началото на годината. Тя съдържа всички материали, издирени от Виктор Комбов в Османския архив в Истанбул през 2018 г., преведени от доц. Стефан Андреев, проф. Орлин Събев и проф. Иван Добрев. Изданието се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

Втората книга включва още новоиздирени през 2020 г. документи за дейността на Апостола и Българския революционен централен комитет (БРЦК). Всички документи в нея са преведени от проф. Орлин Събев, а в изданието участват още проф. Пламен Митев, Дора Чаушева, Виктор Комбов и турските историци Ашкън Коюнджу и Дженгиз Йолджу. Документите разкриват информация за съдебния процес, воден от Османската империя срещу участниците в съзаклятието. Изданието представя нов превод на султанските укази за утвърждаване на смъртните присъди на Васил Левски и Димитър Общи.


Този сборник се издава по проект „Информационен портал за архивно-документално наследство на Българското възраждане”, финансиран от „Фонд научни изследвания“. Книгата ще бъде разпространявана безплатно, с възможност за сваляне в електронен формат от сайта на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) – базовата организация на проекта и от електронния адрес на Националния музей „Васил Левски“ в Карлово.

И двете издания съдържат богат илюстративен материал – факсимилни приложения на всички публикувани в тях документи. Те не само запълват празнини в историята, но и повдигат нови въпроси.

Новоизлезлите книгите ще бъдат представени на рождения ден на Апостола – 18 юли в 11.30 часа в родната му къща-музей в Карлово по време на традиционния Литературен салон заедно със сборник със студентски разработки и есета за Васил Левски и книгата на доц. Маргарита Златарева – „Юридически поглед към процеса на Васил Левски“.

Дора Чаушева, директор на Националния музей „Васил Левски“ в Карлово разказа за изследователските трудове и новите въпроси, които повдигат откритите документи.

Снимките са предоставени от Националния музей „Васил Левски“ в Карлово


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32

Силата да бъдеш "Чист"

Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..

публикувано на 05.02.25 в 17:30
Националните награди за сценични изкуства –

Христо Мутафчиев: Младите настъпват в българския театър

Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: ·  Мак Маринов  за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..

публикувано на 05.02.25 в 15:20
Любен Гройс

Неповторимият Любен Гройс – магьосник за актьорите

Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите. Поставял е Шекспир, Молиер, Ибсен, Йовков, Страшимиров. Човек с много лица – на режисьор, поет, драматург, преводач, изследовател, критик, писател на театрални анализи, разкази и портрети на актьори...

публикувано на 05.02.25 в 14:47

"Ноти от мелодията на живота" събира истории за известни личности

За Ваньо Стоилов, кореспондент на в. "24 часа" от Стара Загора, това е трета поредна книга. Този път историите му препращат и към популярното предаване на БНР "Спорт и музика", но и към дейци на културата: ранни спомени за Елисавета Багряна, памет за Маргарита Димитрова, поглед отблизо към  Анна Томова-Синтова, Веселина Кацарова, Ваня Цветкова,  Емил..

публикувано на 05.02.25 в 11:27