Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непубликувани османски документи за Левски

Излизат два сборника с нови документи за Апостола в деня на неговото рождение

| обновено на 18.07.20 в 10:52
7
Снимка: НМ „Васил Левски“, Карлово

Националният музей „Васил Левски“ в Карлово представя две нови книги с непубликувани досега документи за Васил Левски в деня на неговото рождение – 18 юли. Ценните материали са предоставени от Османския архив в Истанбул и разкриват нови данни за дейността на Апостола и създадените от него революционни комитети. И двете издания са резултат от труда на историци и османисти от България и Турция.

Първата книга представлява второ и допълнено издание на сборника на музея „Нови документи за издирването и следствието срещу Васил Левски и участниците в Арабаконашкия обир“, публикуван в началото на годината. Тя съдържа всички материали, издирени от Виктор Комбов в Османския архив в Истанбул през 2018 г., преведени от доц. Стефан Андреев, проф. Орлин Събев и проф. Иван Добрев. Изданието се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

Втората книга включва още новоиздирени през 2020 г. документи за дейността на Апостола и Българския революционен централен комитет (БРЦК). Всички документи в нея са преведени от проф. Орлин Събев, а в изданието участват още проф. Пламен Митев, Дора Чаушева, Виктор Комбов и турските историци Ашкън Коюнджу и Дженгиз Йолджу. Документите разкриват информация за съдебния процес, воден от Османската империя срещу участниците в съзаклятието. Изданието представя нов превод на султанските укази за утвърждаване на смъртните присъди на Васил Левски и Димитър Общи.


Този сборник се издава по проект „Информационен портал за архивно-документално наследство на Българското възраждане”, финансиран от „Фонд научни изследвания“. Книгата ще бъде разпространявана безплатно, с възможност за сваляне в електронен формат от сайта на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) – базовата организация на проекта и от електронния адрес на Националния музей „Васил Левски“ в Карлово.

И двете издания съдържат богат илюстративен материал – факсимилни приложения на всички публикувани в тях документи. Те не само запълват празнини в историята, но и повдигат нови въпроси.

Новоизлезлите книгите ще бъдат представени на рождения ден на Апостола – 18 юли в 11.30 часа в родната му къща-музей в Карлово по време на традиционния Литературен салон заедно със сборник със студентски разработки и есета за Васил Левски и книгата на доц. Маргарита Златарева – „Юридически поглед към процеса на Васил Левски“.

Дора Чаушева, директор на Националния музей „Васил Левски“ в Карлово разказа за изследователските трудове и новите въпроси, които повдигат откритите документи.

Снимките са предоставени от Националния музей „Васил Левски“ в Карлово


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20