На протестите в цялата страна, на които вече две седмици се иска оставката на правителството и на главния прокурор, присъстват и хора на изкуството. Един от тях е Васил Гюров – основател на групата „Кале“ през 80-те години на 20 век, басист и фронтмен на култовите „Ревю“, които се събраха през 2001 г. след дългогодишна пауза. Музикантът от години отстоява гражданската си позиция по различни обществени проблеми, в авангарда е на повечето екологични протести като част от зеленото движение у нас, отстояващо каузата за чисти въздух и природа, както и срещу незаконните строежи в планините и по Черноморието ни.
В тринадесетата вечер на протестите Васил Гюров говори в „Аларма“ за целите на протестиращите, за лисата на плурализъм на мненията в някои медии и за перспективите пред България.
Според Васил Гюров умишлено се лансира заблудата, че няма алтернатива извън партиите в сегашния парламент и че няма личности, които да заместят сегашните политици.
Той казва още:
„Когато битката е за бъдещето на България, няма значение с кого си рамо до рамо на фронта или на барикадите.
Бих водил войната съвместно със симпатизанти на БСП, ГЕРБ и даже на ДПС, ако каузата си заслужава.
С изопачаването на истинските причини за протеста, някой отново иска да ни противопостави един на друг и да пренасочи огромната енергия от недоволство.“
Настаняването на лица за психиатрично лечение – какво казва законът? Носят ли наказателна отговорност извършители на тежко деяние, които имат психично заболяване? През последните дни имаше два изключително неприятни инцидента. Мъж, който два поредни дни беше заснет да се хвърля под коли на столичния булевард "Борис III", в последствие се самоуби, като..
Виктор Асенов и Тади, неговото куче водач , са в студиото на "Нашият ден" с един вдъхновяващ разказ – за границите, които сами си поставяме и тяхното премахване чрез силата на волята. Виктор се самоопределя като "непобедим победител". Той се движи напред и нагоре, без да вижда хоризонта, и може да се похвали, че е планински ултрамаратонец ...
В Международния ден на даряването на книги – защо е важно да предаваме знанието нататък? С отговор на този въпрос в "Нашият ден" се включва Десислава Алексиева , председател на асоциация "Българска книга" (АБК). Днес (14 февруари) АБК организира акцията "Книгодаряване" за даряване на книги на училища, библиотеки, читалища. Партньор на..
Защо понякога се обичаме само на думи? Любовта представлява комплексно, емоционално състояние, което е нещо между грижа, уважение, признание и преданост към другия човек. От тази емоция зависи поддържането на здрави връзки между хората. Но съществува проблем с "празните думи" в любовта днес. Понятието за "празни думи" или думи, които..
За културата на виното и новостите във винения свят, за вината, които опитаме през месеца на виното и любовта – разговор в "Нашият ден" с Веселин Савов , винен познавач, вносител и дистрибутор на италиански вина, популяризатор на културата на виното. Савов споделя, че популяризирането на винената култура и на италианските вина е голямо..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в..
Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg