Какви мерки се вземат за спасяването на туристическия бранш? Каква е оценката на тези мерки – има ли шанс да бъде спасено туристическото лято? Митинг пред Народното събрание събира туристическия бранш днес. Туроператори, туристически агенти, екскурзоводи от обединение "Бъдеще за туризма" подчертават, че това не е протест, а заявена готовност да отстояват исканията си. Премиерът обеща 10 млн. лева директна подкрепа за фирмите в туризма, а министърът на туризма увери, че помощта ще стигне до фирмите максимално бързо, след като бъде одобрена от Комитета по наблюдение. В същото време ДДС беше намален на 9% за туризма и бяха отпуснати 55 млн. лева, с които да бъде субсидирана с по 35 евро всяка седалка в чартърните полети, което да доведе туристи у нас.
Гости в "Нашият ден" са Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма, Полина Карастоянова от Националния борд по туризъм и Байко Байков от Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори, които правят оценка на мерките за спасяване на най-пострадалия от коронавируса бранш и какво се очаква от тук нататък.
Румен Драганов смята, че тази подкрепа е положителна като цяло. "Туристическият бранш от години чака да му бъде обърнато внимание от гледна точка на неговия принос към икономиката и създаването на работни места. В рамките на няколко месеца ние виждаме, че падат рестрикции и забрани, решават се въпросите много по-бързо. Няма как браншът да не е доволен.
Остава големият проблем, че кризата, предизвикана от пандемията, нанесе огромна финансова щета. Ние ще имаме значително разместване в структурите и в пластовете през следващите години. Сегашната ситуация показва, че ние имаме една изключителна динамика на вътрешния туризъм – нещо положително, на което досега не се обръщаше внимание. Отбелязваме ръст около 13% на вътрешния туризъм."
Драганов смята, че трябва да има Кризисен икономически щаб по туризма.
В края на миналата седмица се състоя заседание на Националния съвет по туризъм с участието на министъра на туризма Марияна Николова. Полина Карастоянова директор на Националния борд по туризъм, най-голямата работодателска организация в бранша, разказа за решенията на съвета.
"Новият министър Марияна Николова започна много енергично своята работа и прояви желание да чуе проблемите и да намери пряк път за тяхното решаване. Има необходимост от работа по два модела – на спешни мерки и на стратегическо виждане след Covid-19. Министър Николова обяви, че ще създаде Консултативен съвет в началото на септември.
Отчитаме, че има огромен недостатък в електронната система и държим тя да бъде променена по начин, по който да отразява реалната ситуация от гледна точка на риска. Защото такава степен на риск, каквато се интерпретира, на практика не съществува.
Второ, изминалите два месеца бяха напълно загубени от страна на работата от страна на Външно министерство и на Министерството на туризма в комуникацията. В резултат на това забавяне се затварят дадени пазари и се насочват към други дестинации."
Байко Байков от УС на Асоциацията на българските туроператорски и туристически агенции посочи категорично, че става дума за митинг, а не за протест. "Ние искаме да покажем на администрацията, че тези 10 млн. лева, които се отпускат, са стъпка в правилната посока, но е недостатъчна. Затова ние искаме с нашето присъствие да заявим това и да ги подканим да осмислят по-сериозно проблемите на този сегмент, който и в момента е на практика затворен вече пети месец."
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg