Какви мерки се вземат за спасяването на туристическия бранш? Каква е оценката на тези мерки – има ли шанс да бъде спасено туристическото лято? Митинг пред Народното събрание събира туристическия бранш днес. Туроператори, туристически агенти, екскурзоводи от обединение "Бъдеще за туризма" подчертават, че това не е протест, а заявена готовност да отстояват исканията си. Премиерът обеща 10 млн. лева директна подкрепа за фирмите в туризма, а министърът на туризма увери, че помощта ще стигне до фирмите максимално бързо, след като бъде одобрена от Комитета по наблюдение. В същото време ДДС беше намален на 9% за туризма и бяха отпуснати 55 млн. лева, с които да бъде субсидирана с по 35 евро всяка седалка в чартърните полети, което да доведе туристи у нас.
Гости в "Нашият ден" са Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма, Полина Карастоянова от Националния борд по туризъм и Байко Байков от Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори, които правят оценка на мерките за спасяване на най-пострадалия от коронавируса бранш и какво се очаква от тук нататък.
Румен Драганов смята, че тази подкрепа е положителна като цяло. "Туристическият бранш от години чака да му бъде обърнато внимание от гледна точка на неговия принос към икономиката и създаването на работни места. В рамките на няколко месеца ние виждаме, че падат рестрикции и забрани, решават се въпросите много по-бързо. Няма как браншът да не е доволен.
Остава големият проблем, че кризата, предизвикана от пандемията, нанесе огромна финансова щета. Ние ще имаме значително разместване в структурите и в пластовете през следващите години. Сегашната ситуация показва, че ние имаме една изключителна динамика на вътрешния туризъм – нещо положително, на което досега не се обръщаше внимание. Отбелязваме ръст около 13% на вътрешния туризъм."
Драганов смята, че трябва да има Кризисен икономически щаб по туризма.
В края на миналата седмица се състоя заседание на Националния съвет по туризъм с участието на министъра на туризма Марияна Николова. Полина Карастоянова директор на Националния борд по туризъм, най-голямата работодателска организация в бранша, разказа за решенията на съвета.
"Новият министър Марияна Николова започна много енергично своята работа и прояви желание да чуе проблемите и да намери пряк път за тяхното решаване. Има необходимост от работа по два модела – на спешни мерки и на стратегическо виждане след Covid-19. Министър Николова обяви, че ще създаде Консултативен съвет в началото на септември.
Отчитаме, че има огромен недостатък в електронната система и държим тя да бъде променена по начин, по който да отразява реалната ситуация от гледна точка на риска. Защото такава степен на риск, каквато се интерпретира, на практика не съществува.
Второ, изминалите два месеца бяха напълно загубени от страна на работата от страна на Външно министерство и на Министерството на туризма в комуникацията. В резултат на това забавяне се затварят дадени пазари и се насочват към други дестинации."
Байко Байков от УС на Асоциацията на българските туроператорски и туристически агенции посочи категорично, че става дума за митинг, а не за протест. "Ние искаме да покажем на администрацията, че тези 10 млн. лева, които се отпускат, са стъпка в правилната посока, но е недостатъчна. Затова ние искаме с нашето присъствие да заявим това и да ги подканим да осмислят по-сериозно проблемите на този сегмент, който и в момента е на практика затворен вече пети месец."
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..
Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..
Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg