Какви са проблемите в системата на българското здравеопазване в условията на Covid-19? Всеки четвърти лекар е с артериална хипертония, а всеки втори е подложен на вербална агресия, показват статистиките.
Заместник-председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов коментира в "Нашият ден" настояването на личните лекари да издават направления за PCR тестове. За момента личните лекари имат право да издават направления към инфекционист. А този вариант не е приложим на територията на цялата страна.
"За съжаление, особено развитие по този проблем няма. Нека не разбираме издаването на този вид направления в буквалния смисъл. Ние искаме да се изгради един точен алгоритъм, който да следва пациента, при когото ние сме суспендирали инфекцията коронавирус. Да бъде ясно на всеки от нашите колеги как веднага, по най-бързия начин и най-рационално да го ориентира системата, за да може навреме да бъде поставена диагнозата и да се вземат мерки. А 100-процентова диагноза се поставя само когато този пациент бъде тестван – и то с PCR. Има Covid платформа. Получаваме информация за наши пациенти, които са карантинирани, но обратната връзка на този етап е неосъществима."
Д-р Брънзалов смята, че условията на труд на работещите в системата на здравеопазването, трябва да бъдат подобрени. "Второ, административната тежест трябва да бъде намалена, защото лекарите заделят огромно време за спазване на различни административни норми, вместо да лекуват пациентите. Има лекари, които с години не са ползвали отпуск..."
Случвало ли ви се е някой ваш познат или приятел да ви сподели, че отива в храма, за да благодари на Бога за едно или друго благодеяние, което е получил или за радостта и щастието, които са го сполетели? Много рядко, нали? В днешното евангелско четиво за 10-те прокажени става дума точно за това как ние хората не сме свикнали да благодарим на..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и оценка на дейността по отношение на противодействието на незаконната миграция, на трафика на наркотици и като цяло, на съвместните действия по противодействие на организираната престъпност. Поводът за..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения, защо проверителите на факти не са цензори и какво представлява работата им. "Проверителят на факти работи журналистическа работа. Не в нейната цялост, но тук специализацията е в откриването на факти..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..
Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg