Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как можем да препрограмираме себе си

Снимка: kryg.eu

Защо е важно как мислим и как това може да промени живота ни?

Отговорите на тези въпроси ще намерите в популярната книга „Квантова психология. Как мозъчният софтуер програмира вас и вашето мислене“ на американския писател и популяризатор на науката – Робърт Антон Уилсън. Книгата излиза отново на български, за да задоволи отдавнашно читателско търсене и да ни научи как да препрограмираме себе си.

Квантовата физика е една от най-трудните материи в света на науката, която изумява учените до днес и хвърля в недоумение опитващите се да я разберат. Но какво е квантова психология и възможно ли е тя да промени живота ни? Според прочутия писател Робърт Антон Уилсън това е напълно възможно.

Уилсън е фин познавач на физиката, квантовата механика и мистичните традиции – от дзен и йога до магия и херметизъм. Наречен е „най-важният философ на века“ от психолога експериментатор Тимъти Лиъри, а книгата му той определя като „научна, остроумна, съвременна и изпълнена с надежда.“

„Квантова психология“ (издадена за първи път през 1990-а, но запазила актуалността си до днес) преобръща начина, по който мозъкът ни възприема нас самите – и Вселената – през XXI век. Някои наричат книгата материалистична, според други е научна, а трети настояват, че е мистична. Всъщност тя е всяко от тези неща.

Квантовата психология не ни учи какво да мислим, а как да мислим. Чрез нея разгадаваме ограниченията, които сами си поставяме и които могат да променят погледа ни върху света. Осъзнаваме как собственият ни език ни ограничава в разбирането помежду ни и живота като цяло.

Квантовата психология открива пред всеки от нас как да стигнем до самата същина на онова, което се опитваме да разберем. Учи ни как да препрограмираме себе си.

Уилсън интегрира квантовата теория с неврологичните мозъчни модели, изтъква пробойните в Аристотеловата логика, която поставя всичко в бинарно мислене – да/не, черно/бяло, и я поставя в контрапункт с работите на Айнщайн, Шрьодингер, Хайзенберг, Гьодел.

„Квантовата психология“ е книга за всички, които търсят разширяване на познанията си и усъвършенстване на менталните си способности. Всяка глава съдържа упражне­ния, които ще помогнат на читателите да схванат и да се нау­чат да използват принципите на квантова­та психология. Така тя се превръща в мощен инструмент към разширяването на нашите възможности и познание.

Повече за идеите на Робърт Антон Уилсън

Есеист, драматург, поет и футурист, преподавател и популяризатор на науката Робърт Антон Уилсън (1932–2007) е автор на повече от 35 книги.

Той описва творчеството си като опит да бъдат разрушени предпоставените асоциации, да се погледне на света по различен начин чрез редица нови модели, никой от които не може да се нарече истина. Уилсън цели да въведе човечеството в съзнание на генерален агностицизъм, но не по отношение само на Бога, а агностицизъм към всичко около нас.

Преслав Ганев, отговорен редактор на изданието на български, представя книгата „Квантова психология: как мозъчният софтуер програмира вас и вашето мислене“ на Робърт Антон Уилсън.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30