Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Узунов: Липсата на партньорско отношение от фондация "Пловдив 2019" е непочтителна

Янина Танева: Настояваме за по-добро управление на средствата за култура

Десетки организации и артисти, участвали в програмата на “Пловдив 2019 – Европейска столица на културата" излязоха с отворено писмо до институциите и медиите, в което поставят въпроси за неизплатени стотици хиляди левове по осъществени проекти, унизителни според тях договори и още проблеми. Ще се разберат ли на предстоящата си среща фондация “Пловдив 2019” и организациите и артистите, които си чакат неразплатени средства за участия в Европейска столица на културата 2019?

Гледните точки са представени от Янина Танева – „Фабрика за идеи”, Димитър Узунов – драматург и Фондация "Пловдив 2019", чрез официалното им становище в отговор на отвореното писмо.

Янина Танева от „Фабрика за идеи” разказа в "Нашият ден" какво е довело до необходимостта от тази среща:

"За нас е важно българската общественост да започне да мисли по нов начин за своите данъци, дадени в сферата на културата, и да знаем, че всички ние трябва да настояваме за по-добро управление на публичните ни финанси, които по един или друг начин опират до политически решения.

Проблемът, който сплоти толкова много организации в този сектор, е в отношението на фондация “Пловдив 2019” и несъответствието между мотото и концепцията ѝ и това, което наблюдаваме като отношение към артистите, изградили културната програма на "Пловдив 2019". Най-същественият проблем, със съвсем реален отпечатък върху сектора по време на кризата, са изключително забавените плащания, изключително тромавото отчитане.

В културния сектор липсва административен и юридически капацитет. Благодаря за този урок, даден от "Пловдив 2019", но се чудя дали това беше идеята? Не беше ли идеята да си партнираме, да растем заедно, да изградим за България една по-добра среда в сферата на културата?" – пита Янина Танева и допълва:

"Ние до последно бяхме гледани като врагове, като някой, който със сигурност ще открадне публични средства... имаше една записна заповед, доста скандална, която, слава Богу, те оттеглиха, след като юристи я обявиха за несъстоятелна..."

Танева подчерта, че апелът на писмото и на всички артисти е в две посоки: "Да бъдат изплатени в най-скоро време дължимите суми, защото наистина е въпрос на оцеляване. Другият план е как всички ние да контролираме от тук нататък да контролираме публичните си ресурси, вложени и инвестирани в сферата на културата. Настояваме за много по-добро управление!"

Драматургът Димитър Узунов разказа за техния проект за късометражно кино и отношението им с фондация "Пловдив 2019":

"Договорите, които фондация "Пловдив 2019" ни наложи, са много двузначни. Фондацията отказа да ни плати около 4500 лв, защото сме закупили по-евтини самолетни билети. Казус, уж технически, който не би трябвало да е проблем. Това продължи около година. Преди седмица получихме финален протокол. Нямах отговор от г-н Велчев на желанието ми за среща. Сега очаквам развитие след днешната среща."

Узунов подчерта, че липсата на партньорско отношение от страна на фондация "Пловдив 2019" е непочтителна, дразнеща и обидна. "Мотото на "Пловдив 2019" беше "Заедно". А накрая ние се оказваме ощетени."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хуан Карлос Отеро ще води първия у нас професионален уъркшоп по фламенко

Испанският хореограф, танцьор и преподавател Хуан Карлос Отеро пристига след броени дни в нашата страна. В София той ще води първия за България професионален уъркшоп по фламенко танц. Заниманията ще се проведат от 7 до 11 септември в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала", а организатор е фондация "Ден Гри". Уъркшопът, който е..

публикувано на 26.08.24 в 17:50
Георги Караманев, Етиен Янев и Радина Владимирова

Дигитални двойници – за и против

Искате ли да общувате с дигитален двойник на ваш близък или любим човек? Бихте ли позволили вашите близки да общуват с ваш дигитален двойник след вашата смърт? Къде са границите на идентичността, човешкото и добрия вкус в дигитална среда? “Вечното аз” е във фокуса на дискусията в това издание на “Гласът на времето”. В него се обсъжда възможността..

публикувано на 26.08.24 в 16:00
Александра Георгиева

Големият приз на "Речни ноти" е за Александра Георгиева от Бургас

Александра Георгиева от Бургас спечели голямата награда на 23-ото издание на Международния конкурс "Речни ноти", който се проведе в Тутракан. Наградата ѝ беше връчена от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщават организаторите за БТА. Тази година в конкурса участваха над  100 млади изпълнители  от цялата страна, Полша, Румъния и..

публикувано на 26.08.24 в 11:47

Възпитаници на НХА с изложба на "Аполония"

Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Експозицията ще бъде подредена в Художествена галерия – Созопол от 28 август до 7 септември , съобщават от НХА. По думите на екипа изложбата представя дипломни работи и проекти на студенти от специалностите..

публикувано на 26.08.24 в 11:14
 Център

За връзката между Габрово, текстила и съвременното изкуство

Габрово е познат е като люлка на светското образование. Неслучайно градът е наричан "българският Манчестър". Това е мястото, където се случва индустриализацията в  България. Едно от ключовите места за първите машинни производства, както и развитието на текстилната индустрия и кожарството. Това припомня  в "Домът на музите" културологът и куратор..

публикувано на 26.08.24 в 10:12