Преди години попитали антроположката Маргарет Мийд какво смята за първи признак на цивилизация в една култура. Очаквало се Мийд да говори за рибни куки или глинени съдове, или камъни за смилане.
Мийд обаче – според една разпространена из мрежите версия – отговаря, че първият признак на цивилизация в древната култура е бедрена кост, която е била счупена и след това зараснала. И обяснява, че в животинското царство, ако си счупиш крака, умираш. Не можеш да бягаш от опасността, да стигнеш до реката за вода или да ловуваш храна. Вие сте месо за зверовете. За животното да оцелее след счупен крак е почти невъзможно.
Счупена бедрена кост, която е заздравяла, е доказателство, че някой е отделил време да остане с този, който е паднал, вързал е раната, пренесъл е човека на сигурно място и се е погрижил за него.
"Да помогнеш на някой друг да премине през трудности е мястото, където започва цивилизацията", казва Мийд.
Тази чудесна история е нещо като ядро на разговора какво общество искаме да изградим. Как искаме да се преизмислим в сегашната ситуация и по какъв начин искаме да излезем от нея – като общество на грижата или като общество на съревнованието?
Каква е ролята на образованието – какво трябва да бъде то и към кого да е насочено.
Какво ни казват данните за подкрепящите и неподкрепящите протеста. Накъде да поемем и как да обединим поляризираните полюси в обща посока.
Разговор със социолозите Мила Минева и Стефан Георгиев.
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg