Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

75-ото издание на Европейския форум Алпбах тече онлайн

Хиляди участници от цял свят обсъждат рестартирането на обществата след пандемията и основите на бъдещето

Снимка: EFA

През 2020 г. Европейският форум Алпбах (European Forum Alpbach) отбелязва 75-ата си годишнина, но трябваше да бъде създаден отново. За първи път Форумът е онлайн с десетки сесии, студия, мрежи и салони.

От 23 август до 3 септември хиляди участници от цял свят обсъждат заедно рестартирането на обществата след пандемията и основите на бъдещето.

Главната тема на Форума тази година е „Фундаменти“.

Ежегодният Европейският форум се провежда през август от 1945 г. в австрийското градче Алпбах. Участниците в него обсъждат актуални въпроси на нашето време, международни ръководители от всички сектори на обществото влизат в диалог със заинтересована публика и стотици младежи – ученици и студенти от цял свят.

Европейският форум Алпбах е интердисциплинарна международна неполитическа платформа за наука, политика, бизнес и култура, която подкрепя толерантността, откритостта и разнообразието.

Форумът в Алпбах цели още:

- насърчаване на образованието, научните изследвания и развитието;

- създаване на пространство за творчество, изкуство и интердисциплинарност;

- принос към мира в света;

- насърчаване на диалога между поколенията;

- подкрепа на европейската интеграция;

- по-нататъшно развитие на демокрацията на всички нива;

- баланс между икономиката, екологията и социалната отговорност.

За това колко международен и разнообразен е Европейският форум Алпбах тази година говори фактът, че ораторите са повече от 200 души от над 50 държави.

Форумът използва платформа за конференции, която позволява взаимодействие между участниците, между отделни групи участници, както и между участници и лектори. Има и отделни канали за групи по интереси, т.нар. "салони", които предлагат възможности за видеопрезентации и за директни видеоразговори.

Сред гостите на Европейския Форум Алпбах 2020 са: генералният секретар на ООН Антониу Гутереш,аржентинския министър на икономиката Мартин Гузман, Джоузеф Стиглиц носител на Нобеловата мемориална награда за икономически науки от 2001 г. и бивш старши вицепрезидент и главен икономист на Световната банка, основателят на теорията за неолиберализма Джоузеф Самюел Най.

На форума присъстват европейските политици: Аранча Гонсалес Лая министър на външните работи на Испания, Жан Аселборн министър на външните работи на Люксембург, еврокомисарят Валдис Домбровскис, унгарският министър на правосъдието Джудит Варга, Марго Валстрьом – бивш еврокомисар и предишен министър на външните работи на Швеция. Австрия е представена от президента Александър Ван дер Белен, канцлера Себастиан Курц и седем австрийски министри.

С голям интерес се очакват Улрике Франке – експерт по политики за дронове, и бившият генерален секретар на ООН –- Бан Ки Муун.

Европейския форум Алпбах и тази година ще предложи изкуство, макар и виртуално – с интерес се очакват онлайн представленията на австрийския актьор, режисьор и сценарист Карл Марковикс и на британския комик Еди Иззард.

Подробности за 75-ото издание на Европейският форум Алпбах очаквайте в четвъртък в „Нашият ден“.

За Европейският форум Алпбах 2019 можете да видите подробности ТУК:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05