За втори път кино-литературният фестивал CineLibri провокира обичащите киното да създадат късометражен филм, заснет с телефон. Конкурсът Huawei Smartphone Film Festival 2020 започна, а пeтимата финалисти в него вече са ясни.
До 15 септември те ще трябва да превърнат трийтмънта, с който са заявили участието си в конкурса, в реален филм. Той трябва да бъде заснет със смартфон и да е с дължина от 4 до 10 минути.
Финалистите обаче не са сами в създаването на късометражните си филмови разкази. Те работят с лични ментори, които да им помогнат в реализацията на целия филмов процес. Тази година това са доказалите се в областта на сценария, режисурата и кинематографията професионалисти Ваня Николова, Яна Титова и Александър Станишев. Те са и част от журито, което се допълва от Жаклин Вагенщайн, управител и куратор на кинофестивала CineLibri, и Лонгруи Циу, генерален мениджър на голяма бизнес компания.
Всеки един от петимата финалисти, впечатлили журито със своите реалистични и напълно в крак с времето истории, очаква с нетърпение момента, в който ще види филма си на голям екран. Това ще се случи на специална церемония в парка на Военната академия на 24 септември от 19:00 часа.
Менторите от своя страна пък споделят опита си и с всички кинолюбители, които имат интерес да научат повече за процесите в кинопродукцията. Правят го чрез онлайн уъркшопи, в които всеки може да вземе участие и да зададе своите въпроси.
Актрисата и режисьор Яна Титова вече проведе такъв уъркшоп, в който даде своите ценни практически съвети. В него, както и в предаването „Артфир“, тя сподели колко е важно човекът, впуснал се в магията на киното, да разполага с много добра подготовка, защото тя ще му даде възможност и да импровизира на терен, когато е необходимо.
Какво още сподели Яна Титова – чуете в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg