От 18 август последната българска подводница „Слава“ вече е музей. Тя е построена през 1959 година и плава за последно на 21 декември 2010-а. Днес обаче всеки може да се разходи из каютите ѝ, които пресъздават живота на подводничарите, обитавали „Слава“. Запазени са личните им вещи, облеклата и дневниците им и част от инвентара.
Посетителите на подводницата-музей могат да се разходят из отделенията за торпеда, каютите на офицерите, местата за почивка на българските подводничари, хирургическата маса с инструменти за извършване на операции, кухнята. През люковете пък може да се види командният пункт на подводницата. Възстановен е и един от телескопите, от който „Слава“ е била командвана.
В добро състояние е и радиопунктът, през който чрез морзовата азбука са се предавали съобщенията в онези времена. От фондация „Белославско стъкло“ предвиждат пунктът да бъде открит за посетителите, както и да осигурят собствено електрическо захранване на подводницата-музей. Така тя ще се превърне в една съвременна малка станция за съхранение на енергия.
За да бъде обиколката из „Слава“ напълно автентична за посетителите, подводничарите, плавали на нея, се превръщат в техни гидове. Те споделят личните си преживявания и емоции от времето, което са прекарали на подводницата.
Повече за тайните на „Слава“ и идеята подводницата да не бъде рециклирана, а превърната в музей, разказва Данко Калчев от фондация „Белославско стъкло“.
Платформата „Знам.бе“ – как се появи и каква е нейната цел? Какво могат да открият в нея учителите? Образованието трябва да бъде достъпно за всеки. Платформата „Знам.бе“ дава възможност на младите хора да открият качествено образование и бъдеща професия. Подкастът за учители "Знам.бе" продължава да набира голяма онлайн аудитория. Виктор Балабанов ,..
Какво не знаем за хипотерапията и как тя помага на деца със специални образователни потребности? Как любовта към децата, конете и природата могат да се съчетаят в помощно средство за родители, учители и деца? Ирена Методиева, клиничен психолог и психотерапевт, разказва повече в "Нашият ден": " Хипотерапията е научен метод, който все повече се налага..
Минимални осигурителни доходи и двата стълба на пенсионната система в България. Минималната заплата от 1 януари 2021 г. е 650 лева – с 40 лева повече в сравнение с изминалата година. С 10 на сто се увеличават бюджетните заплати. За цялата 2021 година са планирани средства за осигуряване на увеличението с 30% от 1 август 2020-а на заплатите в..
Великотърновският университет реализира амбициозен медиен проект „Медийната система и журналистическа култура в България“. Политологът и ръководител на проекта доц. Иво Инджов от ВТУ „Св. Кирил и Методий“ обяснява повече в "Нашият ден". " Ситуацията на медиите в България никак не е за завиждане. Има много проблеми, свързани с политически,..
Каква е изборната 2021 г. през очите на рожденика Светльо Витков, вокалист на група „Хиподил“ и председател на партия „Глас народен“. " Рождените дни са да се събереш с приятели... Иначе какво – да седнеш да плачеш ... Рождените дни след определена възраст започват да увеличават числото по начин, по който човек се замисля и трябва да се прибере вкъщи и..
Когато в края на 19 в. в София започва да се движи омнибусът, столичани бързо оценили неговите възможности. С този елегантен многоместен закрит фургон,..
„Не се страхува да се впуска в решаването на трудни задачи и го прави с жар“ – това казва за Елена Николова проф. д-р Георги Венков, зам.- ректор на ТУ..
Всяка книга с поезия на Цочо Бояджиев има своето вътрешно огнище, централна точка, носеща колона, върху която лежи капителът на думите. В последната му..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg