Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

UVC / Ултравиолетова катастрофа

Снимка: галерия „София Прес“

UVC / Ултравиолетова катастрофа“ представя една идея, не много стара, но твърде генерална. "Идеята за потенциала, за източника на всички неща. И ние твърдим, че черният цвят представлява нещо като алегория на този потенциал, от който произлиза целият и наблюдаем, и ненаблюдаем свят. И твърдим, че всички цветове са тонове на черното, произлизат от него", казват артистите за изложбата. Представени са 9 скулптури, които са свързани в едно ядро, една обща инсталационна скулптура – фигури, които комуникират помежду си.

UVC / Ултравиолетова катастрофа“ от Поло Оконе, Мирослава Захова и Силвия Борисова пресъздава тяхната концепция за неприсъствените художествени форми и хиперобектите, които се превръщат в ос на модерното и съвременното изкуство. Проект, който въплъщава дългогодишни творчески, научни и философски търсения през едно звено, останало встрани от тялото на институционалното – супрематизма. Бленуваните хиперобекти в общочовешкия екзистенциален дискурс несъмнено винаги са белязани от граничните феномени на тъмнината, тишината, най-високата част на електромагнитния спектър, ултравиолета, извън-нещата, трансцендентните форми, катастрофата, противоборството, метафората… Езикът на границите и катастрофата обаче е и общият език на природата.

Такъв е залогът на изложбата-инсталация, а и на семинара на тема „Цвят вместо наратив“, който ще се проведе в един от експозиционните дни.
Проектът ще бъде открит на 3 септември 2020 г. (четвъртък) от 18.00 часа в галерия „София Прес“. На същия ден, от 18.30 часа, ще се състои премиерата на пърформанса „Черна квадратна ябълка“. А финисажът на 09.09.2020 г. от 17.30 часа предизвиква всички желаещи за екзистенциален дискурс – тричасова мълчанка.

Поло Оконе е мултижанров артист-концептуалист. Реализирал е множество изложби, философски акции, хепънинги и пърформанси. Работил е с редица артисти, танцьори, философи в различни отворени концептуални проекти, един от създателите на „Мета-Аз-Приказка“. Физик по образование, внася модерното и съвременното в научната и артистичната си дейност.

Силвия Борисова е главен асистент по естетика в Института по философия и социология – БАН и един от съавторите на „Мета-Аз-Приказка“ – хепънинг на общия език. Основните ѝ интереси са в областта на модерната и негативната естетика, философия на възприятието, философия и естетика на тялото, минимализма и концептуализма в изкуството.

Мирослава Захова е артист на свободна практика в сферата на пърформанса, съвременния танц и алтернативен театър. Завършила НБУ (2012–2016), специалност „Танцов театър“ и Националното училище за танцово изкуство (2007–2012), специалност „Модерен танц“. Сред представленията с нейно участие са: „Medea“; „Саломе“; „Figura sedens“; „Реквием за две лисици и едно пиано“ от Мирослав Йорданов; „Ownership“ с Янко Велев – Янец; „История на вчерашния ден“ от Галина Борисова; „Моят живот! Да имаш ляв палец“ (НБУ); „Madame Kiflá“ (авторски пърформанс); „Мета-Аз-Приказка. Полет 2.0 Химера“ (съавтор с Поло Оконе и Силвия Борисова), „Мета-Аз-Приказка. Дъжд на Луната“ (съавтор с Поло Оконе и Силвия Борисова) и други.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Само български изпълнители на рок феста "Хоталич"

Многохилядна публика очаква Община Севлиево тази година на рок феста "Хоталич". Стените на средновековния град и крепост Хоталич ще приютят почитателите на рокендрола, които ще дойдат в Севлиево за най-мащабното издание на музикалния форум досега. През първия ден на сцената ще се качат "Керана и космонавтите", следвани от "Конкурент" и "Фанданго", а..

публикувано на 03.08.24 в 11:15

Агушевите чифлици – живопис, илюстрации и видео от Красимир Ризов

"Отколе имяло… (Имало едно време…)" е проект на Красимир Ризов с художествено съдържание, което предлага изживяване, кратко пътуване извън настоящия момент в друго време на красиво, далечно място, в което се е строило дълго време с много практична мисъл, естетика и труд високо в Родопи, където се намират Агушевите чифлици. Ансамбълът от живопис,..

публикувано на 02.08.24 в 16:40
Фантомът на операта

Стари сюжети актуално – Фантомът на операта

В редакция "Хумор и сатира" усещаме работата като почивка, затова и през август няма да спираме с почивката. Тази неделя веднага след новините в 18 часа ще си отдъхнем със: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Велко Кънев, чийто рожден ден отбелязваме през седмицата. "Истинските новини" –..

публикувано на 02.08.24 в 16:25

Збинек Баладран, Рикардо Арена и Емре Хюнер гостуват на Института за съвременно изкуство

Проектът "Суперпозиции" е инициатива на Института за съвременно изкуство в София. Целта му е да предложи сложна мрежа от аудиовизуални проекти и инсталации на артисти, които отразяват чрез своите практики идеята за съвместен живот, съвместно създаване, обитаване като колективност, припомняйки общи скрити спомени, измисляне на външни пространства и общи..

публикувано на 02.08.24 в 16:18

Нов брой на академичното списание Studia Litteraria

Излезе нова книжка на периодичното издание на Института за литература при БАН Studia Litteraria Serdicensia. В поредицата се отпечатват годишно няколко списания, които са на свободен достъп онлайн и в ограничен хартиен тираж.  Това са предимно тематични броеве с текстове от научни конференции на Института и други изследвания с литературна и..

публикувано на 02.08.24 в 15:15