По-голяма ли е солидарността на журналистите в България от тази за свободата на словото у нас. Отстоява ли журналистическата гилдия правото на журналистите да вършат работата си, без да са подложени на заплахи, вербално и физическо насилие? Индикация за какво са поредните случаи на саморазправа и обиди към журналисти?
Журналисти от различни медии споделиха в "Нашият ден" своята гледна точка по повод Деня на международна солидарност на журналистите.
Ирина Недева, журналист в програма "Хоризонт" на БНР, председател на Асоциацията на европейските журналисти, коментира:
"Приемам днешния ден с ясното усещане и разбиране, че солидарността е нещо изключително важно, че професията ни е изправена пред сериозни изпитания. Едно от тях е разграничаването между журналистика и пропаганда. И ако разберем добре нееднозначната история на Юлиус Фучик, ще сме по-добре подготвени като общество да виждаме по-лесно и по-ясно разликите между журналистика и пропаганда.
Но начинът, по който функционират, вкл. и темата за солидарността, в разказа на предишния режим, също тоталитарен, както и нацизмът, води до това да не можем да разбираме същината на проблема.
Какво се случва днес – в нашето разделено и поляризирано общество? Инерцията от тоталитарното ни минало се проявява и до днес. Виждаме ласкатели и пропагандатори на властта. Затова е разбираемо, че хората казват: "Оставете ги тези медии, не вярваме на никого!" И когато настояваме за солидарност, те подразбират привилегии."
Според Недева институциите не разбират много какво означава журналистика днес. "Последните изказвания на висши представители на МВР след арестите и побоя и счупването на камери на журналисти по време на сблъсъци на 2 септември ясно показват, че силовите институции и до днес не разбират какво работят журналистите."
Журналистката е по-скоро оптимист от последните развития. "Да, наистина, има поляризация, но това засилва контраста и изчезва сивият цвят, става по-отчетливо. Черно-бяла е ситуацията, но поне води до възможност хората да се ориентират и да не поставят всичко под общ знаменател. Това е една от мантрите на мъчителния ни преход – всичко беше определяно като сиво, като "всички сме маскари", "нямаме избор"...
Недева вярва, че има журналистическа солидарност "и с осъзнаването на професионалната не гилдия ще имаме все повече шанса да говорим, че солидарност съществува и тя е важна не защото ние подкрепяме себе си, заради някакви привилегии, да не бъдем бити по протести, а заради това, че показваме недъзите на властта и това е полезно, защото защитава обществения интерес.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg