Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-новите видове туризъм през ХХІ век

Снимка: БГНЕС

Туризмът започва да избира нови маршрути. Кои са най-новите видове туризъм през ХХІ век и кой застана в подкрепа на родния туризъм по време на криза. 

Туристическият сектор беше от най-силно ударените от мерките за ограничаване на пандемията. Бяха анулирани много резервации, а в България близо половината служители в бранша бяха освободени още в началото на кризата. С постепенното отпадане на изискванията за изолация обаче интересът към туристическите услуги се завръща и именно новите дигитални технологии са тези, които могат най-много да спомогнат за бързото възстановяване на сектора.

Свилен Петков, основател на туристическата онлайн платформа Luxury Discounts, иновативна платформа за бързи сделки за хотели с най-добри цени, коментира в "Нашият ден". 

"Има много разновидности на туризма в днешно време. Сред тях са атомен туризъм, екотуризъм в малко по-нов вид, има винен туризъм, дентален туризъм, космически туризъм дори има... 

Има и т.нар. "виртуален туризъм". Става въпрос за виртуални обиколки и симулации на различни места чрез видеоклипове, дори и технологии за виртуална реалност. Очаква се с развитието на новите технологии и изобретяване на нови устройства виртуалният туризъм тепърва да се развива. Разбира се, този туризъм е подходящ за специфична аудитория."

Масовият туризъм сякаш отстъпва на нещо друго

"Туризмът се промени покрай пандемията. Проблемът в началото на пандемията беше, че всички продукции и резервации бяха отменяни или анулирани, което нанесе голям удар върху сектора. Мога да дам за пример една наша кампания, която се казва "Почивка в България". Там предлагахме ваучери с дългосрочен срок на ползване. Закупувате ги сега и ги ползвате, когато условията позволяват. Много известни и влиятелни личности подкрепиха кампанията, което подкрепи вътрешния пазар."

Свилен Петков е оптимист и вярва, че България е тръгнала по правилния път в областта на туризма.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мальовица посреща първото издание на Националния туристически фестивал

От 19 до 21 юли ще се състои първото издание на Националния туристически фестивал в курортния комплекс "Мальовица", на Меча поляна. В трите фестивални дни в подножието на връх Мальовица ще се съберат туристически дружества от цялата страна, почитатели на активния начин на живот и носители на златни значки от националното движение "Опознай..

публикувано на 15.07.24 в 09:34

Как да се храним в жегите?

В първия ден от народните горещници в "Нашият ден" слушаме съветите на диетолога проф. Теодора Ханджиева-Дърленска за това как да се храним и какво да пием в жегите. Горещото време е голямо предизвикателство за човешкия организъм, а най-уязвими са възрастните хора и малките деца, пояснява проф. Ханджиева-Дърленска. Съветът на..

публикувано на 15.07.24 в 09:10

Велизар Шаламанов: Какво означава да зачеркнеш един народ

Какво се крие зад прецизното нападение на болницата "Охматдит" в Киев? Какво лежи под останките ѝ? Какво представлява пактът "Украински договор" в помощ на Киев, който бе обявен в рамките на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Как пакетът от инициативи, както и ангажиментът за помощ към Украйна, докато надделее срещу агресията на Русия , ще..

публикувано на 15.07.24 в 08:50
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35