Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиопиеса с наградите Сони и Джайлс Купър в неделя през нощта

Колаж: Даниела Манолова

„Епизод, заснет в Хирошима/ Hiroshima – The Movie“ е радиопиеса, написана за БиБиСи през 1985г. Авторът ѝ Майкъл Уол тогава е на 39 години. За краткия си живот от 45 години написва повече от 40 пиеси за сцена и за радио. Най-известните са „Сред варварите“ от 1989 и черната комедия „Смехът на жените“, поставена за първи път след смъртта на автора.

Смъртта на Майкъл Уол дойде твърде внезапно и твърде скоро. След успеха му със „Сред варварите“ изглеждаше, че най-накрая той ще успее да реализира потенциала си на главен драматург за сцената. The Independent, 14 юни 1991 г.

С „Епизод, заснет в Хирошима“ Майкъл Уол печели наградата на Сони за радио и Giles Cooper Awards. Наградите на Giles Cooper се присъждат ежегодно на най-добрите радиопиеси, написани за БиБиСи и продуцирани и излъчени от БиБиСи и са преимуществено фокусирани върху сценария. Радиопиесите победители са публикувани в специално годишно издание. Джайлс Купър е бележит радио драматург, написал над 60 текста за радио и телевизия, излъчени по БиБиСи между 1949 и 1966 г. Носители на наградите са Уилям Тревър, Харолд Пинтър, Антъни Мингела, Том Стопард и други.

„Епизод, заснет в Хирошима“ е брилянтен пример за това как се пише за радио и също така брилянтен пример за сложността и зрелостта на аудио драматургията, подкрепяна от БиБиСи в продължение на десетилетия.

Българската продукция на „Hiroshima – The Movie“ е осъществена със съдействието на Британския Съвет през 2001. Кинематографичният стил на мислене и прецизният монтаж на нейните създатели спомогна радиодрамата на Майкъл Уол да получи онази богата и впечатляваща аудио интерпретация, която запази емоциите на любовната история, като същевременно постигна мащаба на сложната и многопластова драматургия.

В „Епизод, заснет в Хирошима“ участват Атанас Атанасов, Стойо Мирков, Ани Бакалова, Георги Тодоров, Анна Орешкова, Йоанна Буковска, Тео Юруков, Георги Ламбрев и Асен Баликси. Превод, режисура и музикална картина: Антоний Дончев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дългият път на деня към нощта" от Юджийн О'Нийл в четири части по програма "Христо Ботев"

Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...

публикувано на 31.01.25 в 08:00

In Memoriam: Валя Бояджиева

Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..

публикувано на 28.01.25 в 15:48
Колаж: Теодор Иванов

За да се роди, поетът трябва няколко пъти да умре – Жан Кокто

Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Премиера на "Монетата" в Радиотеатър

Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..

публикувано на 15.01.25 в 16:35

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15