Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиопиеса с наградите Сони и Джайлс Купър в неделя през нощта

Колаж: Даниела Манолова

„Епизод, заснет в Хирошима/ Hiroshima – The Movie“ е радиопиеса, написана за БиБиСи през 1985г. Авторът ѝ Майкъл Уол тогава е на 39 години. За краткия си живот от 45 години написва повече от 40 пиеси за сцена и за радио. Най-известните са „Сред варварите“ от 1989 и черната комедия „Смехът на жените“, поставена за първи път след смъртта на автора.

Смъртта на Майкъл Уол дойде твърде внезапно и твърде скоро. След успеха му със „Сред варварите“ изглеждаше, че най-накрая той ще успее да реализира потенциала си на главен драматург за сцената. The Independent, 14 юни 1991 г.

С „Епизод, заснет в Хирошима“ Майкъл Уол печели наградата на Сони за радио и Giles Cooper Awards. Наградите на Giles Cooper се присъждат ежегодно на най-добрите радиопиеси, написани за БиБиСи и продуцирани и излъчени от БиБиСи и са преимуществено фокусирани върху сценария. Радиопиесите победители са публикувани в специално годишно издание. Джайлс Купър е бележит радио драматург, написал над 60 текста за радио и телевизия, излъчени по БиБиСи между 1949 и 1966 г. Носители на наградите са Уилям Тревър, Харолд Пинтър, Антъни Мингела, Том Стопард и други.

„Епизод, заснет в Хирошима“ е брилянтен пример за това как се пише за радио и също така брилянтен пример за сложността и зрелостта на аудио драматургията, подкрепяна от БиБиСи в продължение на десетилетия.

Българската продукция на „Hiroshima – The Movie“ е осъществена със съдействието на Британския Съвет през 2001. Кинематографичният стил на мислене и прецизният монтаж на нейните създатели спомогна радиодрамата на Майкъл Уол да получи онази богата и впечатляваща аудио интерпретация, която запази емоциите на любовната история, като същевременно постигна мащаба на сложната и многопластова драматургия.

В „Епизод, заснет в Хирошима“ участват Атанас Атанасов, Стойо Мирков, Ани Бакалова, Георги Тодоров, Анна Орешкова, Йоанна Буковска, Тео Юруков, Георги Ламбрев и Асен Баликси. Превод, режисура и музикална картина: Антоний Дончев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15

Епизод 4: Кураж на неочаквани места: Серго и Мария

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо, че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 16.03.24 в 08:30