Противоепидемичните мерки в училище станаха поредният повод за разделение в обществото. Цитират се различни авторитети и мнения. Дебатът "за" или "против" маските има няколко аспекта – една част се занимава с въпроса дали маските изобщо предпазват, друга – за необходимостта от носенето им в коридорите на училищата.
Михаела Божанкова, член на различни родителски организации и представител на "Обединени родители", посочи като прецедент отварянето на детските градини, в които децата не трябваше да носят маски, и изтъкна неефективното и непоследователно прилагане на мерките, както и негативните ефекти, които могат да имат върху децата.
Учителят и експерт в образователната сфера Петър Велков не смята, че носенето на маски ограничава и травмира децата и се позова на редица данни относно ползата от носенето им. Не на последно място изтъкна и възпитателната полза, която спазването на мерките може да има.
"Маските ще се носят най-много 10% от времето на децата в училище – през междучасията. Обратното – неносенето на маски и евентуално разпространение на зараза би довело до затваряне и карантиниране на училища – нещо, което никой не желае", каза Велков.
Той успокои родителите и относно т.нар. "изолатори", в които децата със симптоми да бъдат отделяни до идването на родител. "Децата няма да бъдат оставени сами, а ще бъдат придружени от училищен лекар, както се е процедирало и досега при редица други заболявания и тревожни симптоми при децата."
"За" и "против" има при въвеждането на всяка една мярка, каза експертът по медицинско право Мария Петрова. Абсурдът от коментара за маските при децата идва от допускането, че те прекарат 45 мин. заедно в час без маски, а в междучасие, където има по-голяма дистанция – се налага носене на маска.
"Също така въвеждането на изолатори не е твърде ефикасно.
Ситуацията не е правилно оценена, не се дава възможност за адекватна реакция нито на учениците, нито на учителите.
Това, че всички се разхождат по улиците с парче плат пред лицето, не е гаранция, че се предпазваме.
Не съм против мерките, казвам, че когато въвеждаме нещо като задължително, трябва да очертаем ясно неговите параметри" – изтъкна Петрова.
"Когато хората станат пациенти, се говори, че имат права, но рядко се говори, че задължение на всеки от нас е да се грижи за собственото си здраве и да не застрашава здравето на околните.
Именно затова даваме възможност в ситуации като днешната на властимащите, в случая министерството на здравеопазването – да ни налагат мерки и да ги спазваме. Доколко те са целесъобразни и последователни, е друг въпрос.
Също така е важно да възпитаваме децата, да им обясняваме какво се случва, а не да ги наказваме. И изобщо начинът, по който се комуникират мерките и забраните, не е за подценяване. Те могат да се превърнат в начин децата да се учат, да бъдат възпитавани да се отнасят с уважение към себе си и околните."
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg