Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петко Георгиев: Осакатеният вариант на машинно гласуване не гарантира честни избори

Промените в Изборния кодекс – кого ползват

Димитър Димитров: Изборите отразяват моментно състояние и съдържат значителен емоционален компонент

Снимка: БГНЕС

Промените в Изборния кодекс по време на протести и предстоящи избори. Народното събрание реши окончателно ЦИК да наеме или да закупи машините за гласуване. Като че няма избори, преди които да не се правят промени в изборното законодателство. За какво говори това – коментар в "Нашият ден" прави Петко Георгиев, журналист и наблюдател на изборите:

"Това говори за утвърждаване на лоша, грозна, типично българска, практика. Една неетична, противоречива, обслужваща политическата класа практика правилата да се променят в последния момент с опит да се гарантира някакво служебно превъзходство на хората, които в момента управляват, независимо кои са. Това е за пореден път нарушение на Конвенцията на Европа, по която България е страна. Това нарушение обаче не е свързано със сериозни санкции, заради което народните представители с лекота си затварят очите. 

Георгиев смята, че няма как да се избяга от този конфликт на интереси, в който изпадат депутатите в последните месеци на съществуването на НС. "Всякакво пипане на правилата за избор си е конфликт на интереси. Не виждам как могат да бъдат наложени норми на етично поведение на политическите партии. Освен чрез еволюция на гражданското съзнание да се нанесе някакъв коректив..."

Журналистът е категоричен, че като цяло промените обслужват противниците на протеста, които не искат да подават оставки: "Защото се бави и се прави технически невъзможно провеждането на избори преди изпълнението на новите правила. Приемането на осакатеното машинно гласуване, например, вече показва, че изборите не могат да бъдат проведени по-рано от нормалния им срок. Тези машини още не са измислени, не са поръчани, не са купени, не е обучена изборната администрация да работи с тях... Вкарва се един законов текст, който гарантира, ако бъде изпълнен, че изборите няма да бъде скоро."

Георгиев акцентира, че "вкарването на този осакатен вариант на машинното гласуване няма да допринесе за увереност от страна на гражданите, че гласът им няма да бъде манипулиран".

Според Петко Георгиев в нормалните държави изборното законодателство не би трябвало да има определяща роля за това кой ще спечели изборите. "Целта на изборното законодателство е да се направят максимално чисти, ясни, прозрачни възможностите за това реалният вот на избирателите да бъде справедливо, честно отчетен."

Доц. Димитър Димитров, политолог и изборен експерт, също коментира:

"Не бих се съгласил с твърдението, че се правят промени в последния момент в изборното законодателство

По отношение на машинното гласуване и неговия принос/непринос: "В замисъла на тези, които искат само машинно гласуване във всяка секция, прозират две прости неща – едното е всички да бъдат принудени да подават действителен глас, идеята е да се потисне гласуването на хората, които попадат от неправилната страна на дигиталните умения (отнася се най-вече за възрастните хора, които имат някакво недоверие или неумение). Това е цялата патетика. В България винаги са съществували гласонабирателни схеми. Няма как да изкараме избирателя и да го сложим под похлупак, да му прочетем програмите, да му кажем кой е корумпиран и кой не и той да направи правилен/неправилен избор.

Изборите отразяват някакво моментно състояние и съдържат значителен емоционален компонент. Всъщност и протестите на това разчитат – на много силната негативна емоция – и донякъде постигнаха успех, то е видно."

Димитров обобщи: "У нас не се правят промени, нито се променя избирателната система, нито се сменят правилата за бариерите, нито се променят правилата за регистрация на партии и коалиции... У нас тази устойчивост е налице, единственият проблем е, че значителен брой влиятелни и значими за общественото мнение платформи не могат да достигнат до парламента и по тази причина те започват усърдна кампания (главно емоционална), в която водещият елемент е, че изборите са манипулирани. Нямаме манипулирани избори." 

Още за предимствата и капаните на машинното гласуване, както и за референдумите – като кутия на Пандора, можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04