Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Качеството на образованието днес е по-ниско от 2010 г.

Това показва Индексът за човешки капитал на Световната банка

Разходите за образование у нас са най-ниските в ЕС
Снимка: Rawpixel

Спад на качеството на образованието у нас през последното десетилетие констатира Световната банка в последната си актуализация на Индекса на човешкия капитал. Индексът прогнозира (от 0 до 1) какъв е шансът на едно дете да развие пълния си потенциал и да бъде в добро здраве, когато достигне по-зряла възраст. Страната ни е посочена в доклада с още един обезпокояващ пример – за намаляване на годините на обучение. 

Преди да обобщи тревожните данни, икономистът от УНСС д-р Щерьо Ножаров поясни защо е толкова важна производителността на следващото поколение:

"В дигиталната икономика иновациите и патентите са най-важни. Човешият фактор създава патентите, а машините ще изпълняват производствените функции. От служителите ще се иска висока професионална подготвеност."

На този фон разходите на България за основно и предучилищно образование са най-ниските в ЕС, наред с Румъния – 0,7% от БВП – което е два пъти и половина по-ниско от средното равнище в ЕС – за сведение над 4% от БВП на Швеция се инвестират в образование.

През 2018 г. България е била на 44-то място от 174 държави по индекс образование, а сега, през 2020, със слизането на 60-о място, влошаваме резултатите си от 2010 г. – т.е. връщаме се повече от 10 години назад.

През 2018 г. индексът е 0,67 спрямо единицата, сега е 0,61, а през 2010-а е бил 0,64 – т.е. влошили сме положението си отпреди 10 години.

Индексът мери и качествени резултати, не само количествени. Най-интересният показател е годините обучение спрямо получените знания и тук отново има спад:

През 2018 г. знанията на българските ученици са отговаряли на 10,3 години учене. А през 2020-а отговарят на 8,7 г. Т.е. през 2018-а децата са знаели сякаш са ходили 10 години на училище, а през 2020-а – 8.

По отношение на здравните показатели сме на същото ниво няма понижаване, но и нито един от показателите не се е подобрил.

Това идва да покаже, че в прехода към дигитална икономика ние сме на много ниска позиция – това не е просто още един индекс – а онова, което задава посоката и ясно показва къде трябва да бъдат насочени инвестициите", коментира Щерьо Ножаров.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27
Манол Глишев

Фантастиката като прозорец към бъдещето: Размисли на Манол Глишев

Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на  фона на..

публикувано на 02.01.25 в 10:31

Моментът, който всички деца чакат: подаръкът с четири лапички

В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..

обновено на 02.01.25 в 08:53

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48