Всяка година на 21 септември светът отбелязва Деня на мира, обявен от Общото събрание на ООН за ден, посветен на укрепването на идеалите за мир. Тази година се навършват 30 години от приемането на Декларация на Общото събрание на ООН за правото на народите на мир. За мира в нас и около нас в "Нашият ден" говори психологът Даниел Троев:
Протести, коронавирус, пожари, безводие... как ни се отразяват
"Отразява се, със сигурност. Най-малкото създава усещането за непредвидимост на обстоятелствата, на живота. Една несигурност, която усещаме вътре в себе си. Това създава предпоставка за по-голяма тревожност – какво ни очаква в следващия ден. Самият живот в момента тече на такива скорости, на които е трудно дори чисто биологически да се адаптираме към тях. Това е предпоставка едно стресово състояние много често да ни завладява.
Човек започва да преживява една тревога като че от нищото. Хората започват да се чудят защо умът става по-неспокоен, човек изпада в недоумение. Най-малката емоция, мисъл създава определени промени в импулсите на мозъка, в биохимията на тялото – всичко е свързано и се отразява."
Според Троев пътят за излизане от тази криза е това да имаме по-силни опори в нашето ежедневие. Има определени опори – екзистенциални стабилни стени, които човек може да изгради, и те да помогнат да се устои на всички бури и кризи в живота.
"Психологическите изследвания показват, че един от ключовите фактори за по-голямата психическа устойчивост, да се издържа на травмиращите събития, е тази подкрепа, която имаме – социалните ни взаимоотношения, чисто човешката свързаност. Доколко се чувстваме придружени, съпровождани от хора, които ги е грижа за нас, които ни разбират, които са до нас. Това е фундаменталната човешка нужда от усещането за принадлежност, взаимопомощ, че сме свързани в семейство... Не зависи толкова колко е травмиращо самото събитие, а зависи от това кой е до нас, имаме ли хора, които да се погрижат за нас? Точно това е един от базисните фактори, които дават възможност да минаваме през кризите по-лесно."
Според психолога хората са същества на надеждата.
Чуйте още в звуковия файл.
В рамките на рубриката "Зелените новатори на България" ви представяме Джейн Димитрова – един от съоснователите на FoodObox, първото българско мобилно приложение, което дава възможност на хората да намират висококачествена храна на достъпна цена. Идеята зад FoodObox е да свързва ресторанти, сладкарници, заведения за бързо хранене и пекарни, които..
На 3 февруари 1943 година е открит най-малкият природен парк в България ПП "Златни пясъци" в местността около Аладжа манастир. Директорът на ПП "Златни пясъци" Даринка Сарова запознава слушателите на "Нашият ден" с историята и природното богатство на защитената местност. През 1915 година Народното събрание отстъпва на Община Варна за..
В рубриката "Епизоди от живота" днес ви представяме една вдъхновяваща инициатива, организирана от кметството в село Моравица и църковното настоятелство на храм "Св. Николай". Тяхната кауза е събирането на средства за ремонт на повече от 100-годишната църква, която се нуждае от спешна реставрация. Кметът на селото, Росен Ценов , сподели в..
В клуба на фоторепортера се състоя лекция на тема: "Официалният портрет на Доналд Тръмп – техниките, символиката и посланията". Фотожурналистът от в. "24 часа" Йордан Симеонов и политологът и преподавател в НБУ д-р Любомир Стефанов анализираха портрета на 47-ия американски президент, който предизвиква множество дискусии и дебати. Официалният портрет..
Днес представяме една любопитна и не толкова популярна тема, провокирана от книгата "Корпоративният разказ" на доц. Яна Събева, а именно какво са корпоративните истории. Всъщност, както хората, така и компаниите ежедневно разказват свои истории – за битките, за успехите, провалите и победите . Разказът помага на компанията да оцелее в трудни моменти,..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg