Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниел Троев: Социалните взаимоотношения са ключови за психическата устойчивост

Хората са същества на надеждата

Снимка: БТА

Всяка година на 21 септември светът отбелязва Деня на мира, обявен от Общото събрание на ООН за ден, посветен на укрепването на идеалите за мир. Тази година се навършват 30 години от приемането на Декларация на Общото събрание на ООН за правото на народите на мир. За мира в нас и около нас в "Нашият ден" говори психологът Даниел Троев:

Протести, коронавирус, пожари, безводие... как ни се отразяват

"Отразява се, със сигурност. Най-малкото създава усещането за непредвидимост на обстоятелствата, на живота. Една несигурност, която усещаме вътре в себе си. Това създава предпоставка за по-голяма тревожност – какво ни очаква в следващия ден. Самият живот в момента тече на такива скорости, на които е трудно дори чисто биологически да се адаптираме към тях. Това е предпоставка едно стресово състояние много често да ни завладява. 

психологът Даниел ТроевЧовек започва да преживява една тревога като че от нищото. Хората започват да се чудят защо умът става по-неспокоен, човек изпада в недоумение. Най-малката емоция, мисъл създава определени промени в импулсите на мозъка, в биохимията на тялото – всичко е свързано и се отразява."

Според Троев пътят за излизане от тази криза е това да имаме по-силни опори в нашето ежедневие. Има определени опори – екзистенциални стабилни стени, които човек може да изгради, и те да помогнат да се устои на всички бури и кризи в живота.

"Психологическите изследвания показват, че един от ключовите фактори за по-голямата психическа устойчивост, да се издържа на травмиращите събития, е тази подкрепа, която имаме – социалните ни взаимоотношения, чисто човешката свързаност. Доколко се чувстваме придружени, съпровождани от хора, които ги е грижа за нас, които ни разбират, които са до нас. Това е фундаменталната човешка нужда от усещането за принадлежност, взаимопомощ, че сме свързани в семейство... Не зависи толкова колко е травмиращо самото събитие, а зависи от това кой е до нас, имаме ли хора, които да се погрижат за нас? Точно това е един от базисните фактори, които дават възможност да минаваме през кризите по-лесно."

Според психолога хората са същества на надеждата.

Чуйте още в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12