На 21 септември преди 81 години (през далечната 1939) започва Втората световна война. От 2001 година с резолюция на Общото събрание на Организацията на обединените нации светът отбелязва Международния ден на мира.
По традиция на този ден генералният секретар на ООН удря камбаната на мира и призовава всички воюващи страни да оставят оръжията и да намерят мирно разрешение на конфликтите. Затова този ден се нарича още и Ден на глобалното прекратяване на огъня и отказ от насилие. Поводите за нарушаване на мира в различните региони на света са различни, но много често са и на религиозна основа. Как трите аврамически религии говорят за мира – това е темата на „Познати и непознати“.
Шалом! – така се поздравяват евреите по целия свят. Шалом! – така ги поздравяват и техните приятели. С Шалом поздравихме и ние Максим Делчев, образователен директор на Организацията на евреите в България „Шалом“.
Шалом! Казва Исус Христос на своите ученици, когато им се явява за пръв път след възкресението си. Някои теолози му придават значение на „благоуспявай!“.
Т.е. да успяват в благото, в мира. Как християнството възприема и разказва за мира – чуйте богослова д-р Ана Мария Кръстева.
Един от нобеловите лауреати за мир – Махатма Ганди, беше казал, че „Няма път на мира. Мирът е пътят“. Друг мъдрец пък беше казал, че и „Най-лошият мир е по-добър от най-добрата война“. Как ислямът гледа на мира? – чуйте отговорът на д-р Бирали Бирали, председател на Националния съвет на религиозните общности в България и зам. главен мюфтия.
В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..
Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..
С доц. Пламен Петков от Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" разговаряме в "Нашият ден" за магистърската програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации" , която в началото на годината получи сертификат от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Двугодишната магистърска програма Nuclear Technologies, Management, and..
Датата 27 януари е обявена от ООН за Международен възпоменателен ден на жертвите на Холокоста. Българският дипломатически институт към министъра на външните работи на Република България, съвместно с МНвР, Историческия факултет и Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира днес събитие, посветено на проф...
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg