На 21 септември преди 81 години (през далечната 1939) започва Втората световна война. От 2001 година с резолюция на Общото събрание на Организацията на обединените нации светът отбелязва Международния ден на мира.
По традиция на този ден генералният секретар на ООН удря камбаната на мира и призовава всички воюващи страни да оставят оръжията и да намерят мирно разрешение на конфликтите. Затова този ден се нарича още и Ден на глобалното прекратяване на огъня и отказ от насилие. Поводите за нарушаване на мира в различните региони на света са различни, но много често са и на религиозна основа. Как трите аврамически религии говорят за мира – това е темата на „Познати и непознати“.
Шалом! – така се поздравяват евреите по целия свят. Шалом! – така ги поздравяват и техните приятели. С Шалом поздравихме и ние Максим Делчев, образователен директор на Организацията на евреите в България „Шалом“.
Шалом! Казва Исус Христос на своите ученици, когато им се явява за пръв път след възкресението си. Някои теолози му придават значение на „благоуспявай!“.
Т.е. да успяват в благото, в мира. Как християнството възприема и разказва за мира – чуйте богослова д-р Ана Мария Кръстева.
Един от нобеловите лауреати за мир – Махатма Ганди, беше казал, че „Няма път на мира. Мирът е пътят“. Друг мъдрец пък беше казал, че и „Най-лошият мир е по-добър от най-добрата война“. Как ислямът гледа на мира? – чуйте отговорът на д-р Бирали Бирали, председател на Националния съвет на религиозните общности в България и зам. главен мюфтия.
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg