Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметовете на малки населени места – избирани или назначени

Снимка: БГНЕС

В 13 области в неделя се проведоха частични местни избори. Това беше първият вот у нас, който се проведе на фона на пандемията от Covid-19. Междувременно Националното сдружение на кметовете готви нов протест. Какъвто имаше и преди седмица в Калофер.

По сега действащото законодателство малките населени места нямат бюджети и зависят от решенията на общините, а също така нямат право на избор на свой кмет – просто им се назначава кметски наместник. 

От Управителния съвет на Националното сдружение настояват за финансова независимост и връщане на прага за избор на кметове от 350 на 100 души по постоянен адрес. Недоволството им е заради неизпълнени ангажименти, които според тях са били поети от правителството. 

"Ние искаме всяко населено място да има финансова рамка и кметът да я изпълнява, изтъква председателят на сдружението – кметът на Калофер Румен Стоянов. Има малки населени места с под 350 човека, които не разполагат със собствен бюджет. Кметът на подобно място трябва да се моли за една стотинка, за една химикалка, за метла, за кутия боя – за санитарния минимум, който трябва да поддържа населеното място.

Искаме сами да си избираме кмета. Кметът на такива места е медицинско лице, доставчик, всичко, което е необходимо... Хората си дават дебитните карти на кмета да им тегли пенсията, да им плати сметките, да им купи лекарства... а ако не го познават този човек, как да стане. В такива малки места връзката е много близка. Хората трябва да познават кмета си", обобщава исканията Стоянов.

Внесените и гласувани на първо четене промени в Закона за местната власт и местното самоуправление чакат развитие и обсъждане на второ четене в Народното събрание близо една година. 

Чуйте коментара на председателя на регионалната комисия към парламента, депутата Искрен Веселинов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53