Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теглото на хората с поднормено тегло

| обновено на 02.10.20 в 13:16
Снимка: БГНЕС

Помните ли как темата за наднорменото тегло ни заливаше при началото на всяко лято и всяка есен. Тази година тази вълна ни отмина, макар проблемът да е сред най-големите и социално значими на нашата цивилизация. Затова и често се обсъжда в медиите. НО чували ли сте с такава настойчивост да се обсъждат проблемите на хората с поднормено тегло. Тяхната група не е никак малка, а диетите им обикновено са животоспасяващи. Затова с тревога за тях разговаряхме в последното издание на „Познати и непознати“. Разговорът беше провокиран от един пост в социалните медии. Ето част от него:

„Що е то ентерална храна? Това е лечебна храна за хора с много и различни заболявания. Предписва се и се наблюдава от лекар. Може да се наложи на всеки. Давам пример: оперират ви корема по спешност, операцията се оказва сложна и известно време не трябва да се храните с друго, освен с такава храна. Дано имате събрани средства и хора които да обикалят аптеките да търсят чудото. Между 5 и 7 лв. за шишенце от 100 мл. Ще кажете, какво толкова, аз това го давам за цигари. Да, ама не! Вероятно , ако сте само на това, ще ви трябват по 3-5 на хранене, което прави около 80-100 лв. дневно. Пак се връщам на това, че сте късметлии, защото лекар ви го е изписал и вероятно ви наблюдава. Сега си представете човек, младеж на 22 години, тежащ 17 кг. Основното му заболяване е Детска церебрална парализа. Ще ви помоля, ако сте прочели до тук, не ревете! Помагайте на тези около вас да оцелеят, но застанете до мен и другите няколко дами с които се борим и да задължим държавата да си поеме функциите и да защити правото на живот на всеки неин гражданин! Благодаря ,че ме изчетохте до края! Застанете до нас, за да поставим началото!“

 Екипът ни застана до тези майки!  И колкото и каквото можем със средствата на Словото, ще сторим, за да им помогнем. Като начало разказваме за проблемите на тези хора. Чуйте Боряна Драганова – майка на дете с ДЦП и с поднормено тегло.


Един от генетиците, приели каузата на хората с поднормено тегло не само като специалисти, но и като приятели, е д-р Антоанета Тончева – ръководител  на лаборатория по генетика в германския град Регенсбург.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Лъв Четиринадесети

Светът се събуди с нов папа

Светът се събуди с новина, която ще остане в историята на Католическата църква – избран е нов папа и за първи път той е американец. Това е Робърт Франсис Превост, почетен архиепископ на Чиклайо, който прие папското име Лъв XIV . Специалният пратеник на Българското национално радио в Рим, Надежда Московска, предаде директно от Ватикана подробности..

обновено на 09.05.25 в 09:29

"Лабораторията за слава FameLab" – най-големият конкурс по комуникация на науката в света

След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области.  Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..

публикувано на 08.05.25 в 11:45
Вилхелм Кайтел подписва капитулацията на Германия

В Деня на победата: Между историческата истина и манипулацията

8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..

публикувано на 08.05.25 в 10:02

Започва Фестивалът на науката

Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..

публикувано на 08.05.25 в 09:32

Съвременната медицина срещу имунния дефицит – новите възможности

През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..

публикувано на 08.05.25 в 08:10