Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Европа и светът“ ни среща с различни култури и талантливи автори

Гергина и Владимир Дворецки, създатели на фондация „Европа и светът“
Снимка: evropaworld.eu

Информационния сайт „Европа и светът“ раздаде отличия по случай петгодишнината от създаването си. Сайтът популяризира българското, европейското и световното културно наследство, стойностни творци, книги и културни прояви, поощрява чуждоезиковото обучение и качествените преводи.

Сайтът „Европа и светът“ е част от дейностите на фондация „Европа и светът“, която работи за развитието на културата, изкуството, образованието, науката, и за обмяна на ценности в Европа и света.

Председател на фондация „Европа и светът“ и главен редактор на едноименния сайт е Гергина Дворецка. Нейният глас е добре познат на слушателите на програма „Христо Ботев“.
Почти целият професионален път на Гергина Дворецка преминава в Българското национално радио, където първоначално води младежки и литературни предавания.

Създател и водещ е на първите предавания за евроинтеграция в българския ефир – през 90-те години това е: „Младежта среща Европа“, по-късно: „Европейски проекти“, а от 2011 г. до 2014 г. – знаковото „Европа без граници”, всички излъчвани по програма „ Христо Ботев“.
Водила е още 6 авторски предавания в същата програма.

Гергина има юбилеен медал „1300 г. България“, кавалер е на държавното отличие на Франция „Орден на Академичните палми“ за принос към френската култура, носител е и на много журналистически награди.
Франкофон, полиглот с още 5 езика, автор на текстовете на големи български хитове, Гергина Дворецка има издадени 8 книги с поезия и проза.

В празник на различни култури, се превърна 5-ият рожден ден на сайта „Европа и светът“ в Чешкия център в София.
Почетен гост беше Н. Пр. г-жа Закиа Ел Мидауи – посланик на Кралство Мароко у нас, която получи специалното отличие за активно партньорство с фондацията и сайта за подкрепа на български и международни инициативи в областта на културата и изкуството.

Почетни плакети получиха автори, които предоставят безвъзмездно за публикуване своите материали на сайта „Европа и светът“:
• Здравка Михайлова – преводач от гръцки език и журналист, чийто публикации запознават читателите на сайта с творчеството на гръцки и кипърски поети и писатели.
• Асен Милчев – преводач от словашки, журналист и писател, който обогатява сайта със свои преводи, рецензии за словашки книги и отзиви за литературни събития.
• Галя Кларк – журналистка и писателка, която живее със семейството си в Норфолк, Обединеното кралство. На сайта публикува разкази и журналистически находки.

Фондация „Европа и светът“ даде отличия и на най-активните си партньори:
• Академичен хор „Св. Параскева“ към Националната художествена академия с диригент д-р Галина Луканова, който участва безвъзмездно със свои изпълнения в събития на фондацията.
• Отличие като активен партньор получи и доц. д-р Рени Йотова, която е Представител на Международната организация на Франкофонията за преподаване на френски език в Дакар, Сенегал. Със съдействието на доц. Йотова се осъществява рубриката Francophonie на сайта „Европа и светът“ – една от малкото в българското медийно пространство, в която се публикуват материали на френски език.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордан Симеонов - лекция в Клуба на фоторепортерите

А портретът от стената

В клуба на фоторепортера се състоя лекция на тема: "Официалният портрет на Доналд Тръмп – техниките, символиката и посланията". Фотожурналистът от в. "24 часа" Йордан Симеонов и политологът и преподавател в НБУ д-р Любомир Стефанов анализираха портрета на 47-ия американски президент, който предизвиква множество дискусии и дебати. Официалният портрет..

публикувано на 03.02.25 в 09:00

От индустриалната революция до дигиталната ера: Еволюцията на корпоративния разказ

Днес представяме една любопитна и не толкова популярна тема, провокирана от книгата "Корпоративният разказ" на доц. Яна Събева, а именно какво са корпоративните истории. Всъщност, както хората, така и компаниите ежедневно разказват свои истории – за битките, за успехите, провалите и победите . Разказът помага на компанията да оцелее в трудни моменти,..

публикувано на 03.02.25 в 08:41

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05