Повратна точка ли е 2020 година в историята на човечеството като цяло? Какво следва след популизма в България и как ще се промени животът на поколенията? Книгата „Новата държава“ на политолога Димитър Аврамов може би дава отговори на някои от въпросите и предупреждава, че има негативни тенденции и че трябва да направим общество, което не позволява на политическите си представители да увеличават властта си за наша сметка. Димитър Аврамов разясни в "Нашият ден":
"И без книгата "Новата държава", и с нея има обективни тенденции на промяна в обществото. Книгата е съсредоточена върху ефекта на тези промени върху политическото общество, върху начина, по който мислим за политика, по който се сдружаваме, за да я осъществяваме, за начина, по който гласуваме и в политическото представителство."
Книгата описва различни варианти на промяна
"Един от вариантите на промяна е свързан с тенденцията на отслабване на парламентите и на засилване на изпълнителната власт. Книгата описва как в историческа перспектива преминаваме от власт, дадена от Бога на аристокрацията, която не е под контрола на хората, и как с цената на много усилия на територията на западната държава, т.е. в Европа, се стига до власт, при която хората имат контрол, на първо място, чрез конституции и парламенти, а след това чрез създаването на модерните конституции и републиките, как властта се превръща в представителна, как ние – като политическо общество – казваме кой да управлява и докъде се разпростира властта му."
Книгата предупреждава за начало на обратен процес
"Този процес е свързан с един свят, който се обновява психологически и политически буквално на всеки 24 часа, така забързаните общества започват да изпускат от контрол изпълнителната власт, тя започва да изземва правомощия и в крайна сметка като че ли сме в началото на обратна тенденция – хората, които държат изпълнителната власт да я засилват за наша сметка."
Политологът направи сравнение с Унгария и правителството преди 5-6, години, хванато в корупция чрез вътрешни разговори между високопоставени негови представители. "Тогава унгарците излязоха на улицата, протестираха, дойде правителството на Орбан, което промени конституцията, отслаби ролята на парламента и днес Унгария е една по-авторитарна държава. Това не значи, че българските протести ще доведат до това. Всяка страна има свои специфики. ЕС е политически свят на национални държави, които са извървели своя исторически път. В Европа няма един модел на държавност."
Според Димитър Аврамов това, с което тези протести са били полезни за България, е свързано с факта, че българската държава е огромна – тя разпределя 42,5% от БВП. За сравнение в социалната държава Франция с огромни социални услуги е 22%. Въпросът е тези 20% повече дават ли щастие на хората? Очевидно отговорът е не."
България е в най-високата си точка на историческо развитие
"Това, разбира се, не трябва да ни успокоява и трябва да ни свети сигналната лампа. Ако при 42,5% на държавата спрямо продукта на нацията държавата продължи да се увеличава, хората ще станат много малки. Те ще се смаляват като значение, психологически ще се смаляват и ще се обезверят. Обезверяването на хората създава своеобразна форма на социалистически тип манталитет, без да има социализъм. В такава среда се установява държавен капитализъм и пълен контрол на правителството над икономиката чрез икономически сектори, в които управляващите, министрите избират кой да работи, кой да управлява, кой да успява. И това просто е един подреден свят на контрол, но подреден от някой друг, не от българските граждани. Трябва да се зададем въпрос искаме ли да живеем в този свят?"
Политологът е категоричен, че у нас няма достатъчно индивидуализъм.
"У нас индивидуализмът е да проявиш солидарност със свободата на другите хора, да разбереш, че те имат качества. Да разпространиш своята свобода в света, така че да не пречи на тяхната, а напротив – да ги насърчаваш да са свободни."
Аврамов се надява книгата му "Новата държава" да е крачка в тази посока – да призове хората да мислят градивно за политическия процес, да развият мненията и мислите си. Според политолога "капитализмът с човешко лице" е важен, защото, според него, няма друга форма на обществено развитие, която да примирява всички виждания – това са свободният пазар и европейският тип капитализъм."
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg