Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Атанасов: Търговията си е търговия, просто се случва по друг начин

През следващите 30 години все по-малко хора ще правят заучени неща, смята икономистът

| обновено на 05.10.20 в 14:08
Снимка: ЕПА/БГНЕС

2020 година – повратна точка в политическата и икономическа история на света? Бум на онлайн търговията, дигитално настояще и бъдеще, фалити и рестарт... Във времена като днешните става ясно, че единствено действията на хора, които са квалифицирани, подготвени, гъвкави, динамични и умеещи да разсъждават, в техните ръце са новите решенията. 

Маркетологът и икономист Христо Атанасов коментира темата в "Нашият ден":

"Повратна точка би била 2020-а, ако всичко това беше някаква изненада и се случваше от нищото. Всичко това, според мен, е естествено развитие. И коронавирусът, карантината и т.н. бяха просто катализатор на събития, очаквани от специалистите да се случат в един или друг момент. Когато хората се позабравим и си мислим, че всичко, което лети, се яде, балонът се пука. Опростено казано."

Задължително дигитално настояще и още по-задължително дигитално бъдеще – има ли алтернатива

"Може и така да се каже. Но дали дигитално означава да не се излиза от виртуалната реалност? Но в контекста на бизнеса, да – онлайн търговията, да – интернет – това са инструментите, защото търговията си е търговия, просто се случва по друг начин."

Хората по-често ще бъдат заменяни от роботи

"Да, хората ще бъдат заменени от роботи, изкуствен интелект, това ще се случи, но това също е естествено развитие. През следващите 30 години все по-малко хора ще правят заучени неща. Преди 100 години хората също са били заменени от машините... "

Фалитите

"Основните размествания, които се случиха, е, че на доста бизнеси (физически) им се наложи да променят своя начин на работа, наложи се рязко да имат онлайн присъствие, за да оцелеят."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35