Избрано от програмата
от 0.15 до 1.00 часа
„1001 защо – Ефир знание“: Радиоенциклопедия
Гранична България: България между Дунав и Тимок – средище на различни култури
от 1.00 до 2.00 часа
Музиката, която обичам
Записи от международния музикален фестивал „Варненско лято“
от 2.00 до 3.00 часа
Покана за пътуване
• Посланикът на Пакистан за възможностите за туризъм там и най-интересните места
• Светослав Марков и Теодор Борисов по стъпките на Гоце Делчев в Гърция и Македония
• Людмила Кирилова за живота в ашрам в Индия и особеностите на японското общество спрямо чужденците
• Надя Обретенова за университетски курс за опознаване душевността на Изтока
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Изпълнения на холандския китарист Ян Акерман
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Юлия Гатдерова, Трайчо Синапов, Валентина Добрева и други.
от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
„Кратунката“ от Анастас Стоянов
от 7.20 до 9.45 часа
Нашият ден
• България и светът на този ден:
- 80 години от рождението на Джон Ленън. Спортният журналист, статистик и автор на книгите „История на Великотърновската журналистика“ и „Спортната слава на Велико Търново“ Ангел Ганцаров е председател на Клуба на почитателите на Джон Ленън и Бийтълс във Велико Търново. Основал го е на 9 декември 1980 година.
- На 9 октомври в Осло ще бъде връчена Нобеловата награда за мир. За връчването на награда по време на военни конфликти. (Армения и Азербайджан, Либия и т.н.). Разговор с журналист международник.
- На 9 октомври се отбелязва Световния ден на пощите. За ролята на пощите в малките населени места, може ли частните куриери да сменят пощенските клонове? Включване на Цвети Пчелински, написал книгата „Извори за историята на пощите и телекомуникациите по българските земи“.
• Какво е качеството на живот в планинските райони?
• Ана Бърнабич ще бъде отново премиер на Сърбия. Какво да очакваме от новото правителство
• Главен герой: Йоанна Буковска
• Минутите на редактора
от 9.45 до 11.00 часа
Законът и Темида
• Превенцията и противодействието на изпирането на пари? Предотвратяването на различни видове измами?
Вътрешни правила за контрол и предотвратяване на изпирането на пари.
Превенцията на корупцията и корупционните практики?
Събеседници: д-р Николай Алдимиров, председател на УС на Центъра за превенция и противодействие на изпирането на пари, бивш зам. директор на Агенция „Митници“; Иван Кавръков, юрист, управител и член на УС на Браншовата асоциация на работещите в сферата на противодействието на изпирането на пари.
• Минути с нотариуса: коментар на актуална тема, свързана с нотариалното право – нотариус Камен Каменов
• Съвети на адвоката: адвокат Захари Генов отговаря в ефир на слушателски въпроси.
от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Маестро, музика
Български дуетни изпълнения.
от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
• Балет „Арабеск“ с Х юбилейно издание на Конкурса за съвременна хореография върху българска музика на името на Маргарита Арнаудова. Интервю с примата и балетен педагог акад. Калина Богоева, учредител на конкурса.
• „Под игото - 1894“ – премиера на юбилейния спектакъл от Гергана Змийчарова, с който Габровският драматичен театър „Рачо Стоянов“ отбелязва 75-ата си годишнина. Интервю с режисьора Петринел Гочев.
• „Герои“ – от Язон до Ариадна в книгата на британския писател Стивън Фрай, който след сборника си „Митове“ се обръща и към простосмъртните от Древна Гърция.
• 3-ти Мини детски филмов фестивал в Културен център G-8.
• Втори фестивал на Камерната опера в НДК – интервю с Петко Бонев
• „ХХ век“ – изложба в зала „Средец“ на Николай Зиков.
от 14.00 до 14.30 часа
Време и половина
„Летящата чиния“ на връх Бузлуджа в своите грандиозност и разруха вълнува въображенията на български и чужди творци. Изоставения паметник на една несъстояла се утопия зрелищно се разпада на 1441 метра надморска височина. И докато българите задължително мислим за чудатата постройка със щипка ирония, международната неправителствена организация за опазване на културното наследство Europa Nostra разпознава архитектурната ѝ ценност отвъд идеологиите.
Точно сега в някогашния „Дом паметник“, архитекти, реставратори и доброволци, финансирани с грант от фондация „Гети“ стабилизират мозайките. Какво е бъдещето на вероятно най-известната сграда в България разказва архитект Дора Иванова.
от 14.30 до 15.00 часа
„1001 защо – Ефир знание“: Звукови хроники
Камерни джаз ансамбли от световната сцена: Гордън Гудуинс биг бенд
от 15.10 до 16.00 часа
„Ефир приключение“: И рибар съм, и ловец съм
от 16.00 до 17.00 часа
„Ефир приключение“: А сега накъде?
• Гледни точки: Пътуващият човек и укротяване на страховете – как пътешествениците днес се справят с кризата Covid-19 и как чувството за несигурност понякога ни прави по-устойчиви, разговор с Мира Баджева, журналист и издател.
• Маршрути: За Украйна и бесарабските българи – репортаж от Болградски район, Одеска област. Ще се пренесем в село Чушмелия или Криничне, както е на украински – село с около 5 хиляди души, основно българи. Разговор с учителката Татяна Ковтун и етнолога и кинорежисьор Татяна Станева.
• Градът разказва истории: Да разтворим фототипните издания – как са изглеждали София и Пловдив в пътеводителите преди почти сто години.
от 17.00 до 18.00 часа
Музикален следобед – Звезден експрес
Спомен за Лиляна Кошлукова
от 18.45 до 19.30 часа
Какво се случва
Панорама на новото българско кино – разговор с режисьорите на 24-тия София филм фест:
• „Шибил“ през погледа на Никола Бозаджиев
• Богомил Калинов за „Пепел върху слънцето“
• проф. Любомир Халачев и неговите „Истории за птици, хора и други чудеса“, посветени на Йордан Радичков
от 19.30 до 21.20 часа
Музикални вечери
Нови записи на Симфоничния оркестър на БНР, осъществени в Първо студио и представени от продуцентите Людмила Герова и Георги Еленков. Сред солистите са Стефани Кръстева и Радостина Николаева. Ще чуем и рядко изпълняван и незаписвам до сега Симфоничен прелюд от Джакомо Пучини.
от 21.20 до 21.30 часа
Радиоколекция
„Сидхарта“ от Херман Хесе – 30 част
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
• В новия епизод на „Градски детектив“ говорим за местата за игра в града и изненадващо дългата им история. Ще разберем как от самата си поява детските площадки стават пресечна точка на идеологии, педагогически, естетически и градоустройствени концепции
• А сега внимавайте!
• КиноАларма
от 23.00 до 24.00 часа
Музика до полунощ – Български изпълнители
Свири цигуларят Валентин Стефанов.
В петъчната вечер, час преди полунощ, ще си припомните някои от записите на великолепния цигулар Валентин Стефанов. С пианиста Иван Жеков свирят Скерцо – тарантела от Виенявски, а също откъс из третата цигулкова соната на Брамс. С Красимир Гатев пък имат блестящ запис на соната за цигулка и пиано от Дебюси, както и „Биляна платно белеше“ с автор Панчо Владигеров. Ще ви предложа откъси из концерт за цигулка и оркестър № 1 на Барток и Карол Шимановски – концерт за цигулка и оркестър № 1 – паметен запис от фестивала Мартенски музикални дни, Русе, 1980 година в партньорство със Силезийската филхармония –Катовице с диригент Карол Стрия. А любимата на меломаните „Севдана“ Валентин Стефанов свири с оркестър „Симфониета“ под палката на Васил Стефанов.
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Стихове от Кирил Христов от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Анелия Димитрова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Започваме със седмица на Кабо Верде - с последните продукции на Кармен Соуза. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Когато светът си събуваше потурите", разказ от Николай Хайтов – част 3 от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Започваме със седмица на Кабо Верде - с последните продукции на Майра Андраде. от..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Когато светът си събуваше потурите", разказ от Николай Хайтов – част 2 от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва със седмица на Кабо Верде с последните продукции на..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Когато светът си събуваше потурите", разказ от Николай Хайтов – част 1 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов Съвременната африканска музика и джаз традициите от 50-те до наши дни (пресечни точки и отлики от западната сцена) – колаж от редки записи, интервюта и..
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ • "Бели нощи" от Фьодор Михайлович Достоевски • "Кротката" от Фьодор Михайлович Достоевски от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg