Нобеловата награда за литература бе присъдена на американската поетеса Луиз Глюк, "за нейния безпогрешно поетичен език, който със сурова красота превръща индивидуалното съществуване в универсално".
Луиз става шестнайсетата жена, получила Нобела за литература.
Обосновавайки решението, Андреас Олсон, председател на Нобеловия комитет, каза, че "Гласът на Глюк е откровен и безкомпромисен и е сигнал за това, че поетът иска да бъде разбран. Тя притежава хумор и хапливо остроумие.
Даже при положение че автобиографичният ѝ бекграунд заема място в творчеството ѝ, тя не е изповеден поет, а търси универсалното... Трите характеристики, които обединяват и често се повтарят в творчеството ѝ: темата за семейния живот, суровата, но и игрива интелигентност, и изтънченото чувство за композиция".
Луиз Глюк е родена през 1943 г. в Ню Йорк в семейството на еврейски емигранти от Австро-Унгария. Учи в Колумбийския университет, но го напуска, преди да получи диплома. По-късно преподава английски в колеж в Масачузетс, става преподавател в Йейл, в Бостън и Айова. Днес живее в Кеймбридж, Масачузетс.
Глюк е член на Американската академия за изкуства и литература, канцлер е на Академията на американските поети. Носител е на няколко големи литературни награди, сред които титлата „поет лауреат на САЩ”. Носителка е и на "Пулицър" и на Националната награда за книга на САЩ, на Националния хуманитарен медал.
Ден преди обявяването на наградата, фаворитка сред букмейкърите беше Марис Конде, 82-годишната писателка от Гваделупа. Тя беше сочена като най-вероятния носител на наградата, сред останалите фаворити се открояват все женски имена: Маргарет Атууд, Людмила Улицка, Джойс Каръл Оутс, Ан Карсън.
У нас Глюк е непозната, нейни стихове са излизали в различни онлайн издания в превод на Людмила Калоянова и на Пейчо Кънев.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg