Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Пепел върху слънцето“ – дебютът на братя Калинови в киното

Кадър от снимачната площадка
Снимка: ФБ страница на филма

Един разказ за отговорността – такъв е дебютният филм на братя Калинови „Пепел върху слънцето“, според двама от тях – режисьорът Богомил (или за по-кратко Бо) Калинов и продуцентът и съсценарист Калин Калинов. Премиерата му е тази вечер от 19:30 часа в кино „Люмиер Лидл“, като част от програмата на есенното издание на 24-тия „София филм фест“.

Филмовият разказ е адаптация на един от романите на най-пишещия доктор сред докторите – ревматологът Златимир Коларов, автор на 13 художествени книги и един от четиримата сценаристи на „Пепел върху слънцето“.

Адаптацията проследява последствията от лекарската грешка на д-р Стефанов по време на рискова операция с неуспешен край. Направената от него интервенция води до медийно разследване, в което млада журналистка се впуска в ожесточено търсена на истината. А тя, както се оказва, има повече от едно измерение.

Докторът е Юлиан Вергов, а журналистката – Силвия Петкова. Двама актьори, които по заявка на режисьора зрителите ще видят в нова светлина. Две професии, които винаги са причина за общественото недоволство, особено с днешна дата. Една вечно актуална тема за реалността през очите на тези, които само я наблюдават и отговорността от грешките и изпълняването на човешкия дълг и работната етика. Трима братя, които поставят началото на своя път в киното с нестандартен жанр – лекарска мистерия. Само 2/3 от тях обаче гостуваха в „Какво се случва“.

Бо Калинов и Калин Калинов споделят своята гледна точка за това доколко техния дебют, а и този на голяма част от екипа на „Пепел върху слънцето“, може да промени, макар и частично, представата на хората за лекарската професия.
Филмът им тръгва по кината от 30 октомври.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Fun & Games на ателие "Керамика" на НБУ в галерия "Сердика"

Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите.  В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..

публикувано на 13.02.25 в 18:50
Ася и Радослав Рачеви

Ася и Радослав Рачеви: Ние сме телевизионни терористи

Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят.  Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..

публикувано на 13.02.25 в 18:30
Георги Илиев, Георги Тенев, Мирослав Христов и Силвия Чолева

Очакваните места в поезията на Мирослав Христов

Новата поетична книга "Очаквани места" на Мирослав Христов разказва неочаквани истории със запомнящи се герои и действия. Илко Димитров споделя: "Новото и, трябва да се каже, специалното в тази книга, е акцентът върху фабулата. Поетичните текстове вече са не описание или изразяване на чувства, а създаване на истории, които се развиват във времето..

публикувано на 13.02.25 в 17:55

Литература и музика в списание "Страница"

Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното".  В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..

публикувано на 13.02.25 в 17:25
Рудникът в Кремиковци – днес езеро

Потенциал за промяна

Две изложби изследват разрухата и паметта, и превръщането им във възможност за ново начало. Проектите на Яна Абрашева и Слава Савова насочват вниманието към някогашни "обещаващи" родни индустрии и състоянието им в момента. В "Оберлихт" в галерия "Поста" Яна Абрашева възкресява спомена за завод "Родопа" чрез витраж от изпочупените стъкла на..

публикувано на 13.02.25 в 16:45