Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият сезон на литературния клуб на Столичната библиотека започва с Яна Букова

Снимка: books.janet45.com

От 14 октомври 2020 г. литературният клуб на Столичната библиотека подновява своите месечни инициативи в поредицата "Поет на месеца".

Първата среща е с Яна Букова. Предвидено за март, събитието се отложи поради карантината, а сега ще се проведе на открито пред библиотеката (на пл. "Славейков" 4). При лошо време – в Американския център на библиотеката.

Яна Букова от 1994 г. живее в Гърция. По думите на организаторите от Столичната библиотека тя би могла да бъде представена със същия успех и в някоя от другите поредици на клуба – "Разказвач на месеца" или "Преводач на месеца". Този път фокусът е върху поетическото ѝ амплоа. За нея ще говори Марин Бодаков.

Букова е поетеса, писателка и преводачка. Родена е в София през 1968 г. и е завършила класическа филология в СУ. Автор е на книги в различни жанрове: стихосбирките "Дворците на Диоклециан" (1995), "Лодка в окото" (2000) и "Минималната градина" (2006, Атина), сборника с разкази "К като всичко" (2006, 2018), романа "Пътуване по посока на сянката" (2009 и второ преработено издание – 2014), сборника приказки за възрастни "Четири приказки без връщане" (2016). Най-новата ѝ книга, стихосбирката "Записки на жената призрак", излиза през 2018 г., а след това и гръцки език в Атина под заглавието Drapetomania.

В Атина Букова е редактор в списание за поезия и визуални изкуства. Пише критика и теоретични текстове върху проблеми и аспекти на съвременната поетика. Има издадени над десет книги съвременна гръцка поезия в неин превод, както и запазените фрагменти на Сафо (за първи на български език), пълното творчество на Гай Валерий Катул и "Питийски оди" от Пиндар.

Стихотворения и проза от Яна Букова са преведени на дванадесет езика, между които английски, френски, немски, испански и арабски, и включени в множество антологии.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30