Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гещалттерапията – равнопоставеност между клиент и терапевт

Снимка: gestaltpsychotherapybg

2020 година е тиражирана ежеминутно като една от най-тежките години за човечеството. Днес всеки търси начин да се почувства по-добре. Това често може да бъде постигнато чрез терапия.

Гещалттерапията е психодинамичен метод на работа, при който се създава равнопоставеност между клиент и терапевт. Тя следва вярването, че терапевтът не е авторитет за живота на клиента и че клиентът знае най-верните за себе си отговори, които ще намери с професионалната помощ и подкрепа от своя гещалттерапевт. Хоризонтално, а не вертикално общуване, както обобщава психотерапевтът Стоян Кузманов и обяснява значението на думата: Gestalt (нем.) – цялост, завършеност, единство.

Гещалттерапията се заражда в клиничната дейност на немския психиатър и психоаналитик Фриц Пърлс в началото на 40-те години на ХХ век. Пърлс разглежда човека като единен организъм, интегриращ психичните, физическите, емоционалните и сетивни процеси, изразявани в настоящия момент. Тя е екзистенциален и феноменологичен подход, подчертаващ принципите на центрираното върху настоящия момент възприятие и непосредствения опит. Гещалттерапията е неаналитична и неинтерпретативна. Тя насърчава пациента да открие собствен смисъл, да поставя собствени цели и да прави собствени избори. 

Гещалттерапията е фокусирана върху преживяването на клиента в момента, като взема предвид преживяното от него в миналото, без да се фокусира там. Гещалттерапията е среща на човек с човек, като целта ѝ е през терапевтичната връзка "клиент-терапевт" човек да постигне своята максимална завършена цялост от тяло, чувства и разум. 

Чуйте разговора с психолога Стоян Кузманов в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията за по-зелени арбитражи

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи,  за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум. Проф. Таня..

публикувано на 26.04.24 в 15:40

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20

"Млад благотворител" – конкурс насърчава ученическото добротворчество

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст. Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през..

обновено на 26.04.24 в 11:13

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54