2020 година е тиражирана ежеминутно като една от най-тежките години за човечеството. Днес всеки търси начин да се почувства по-добре. Това често може да бъде постигнато чрез терапия.
Гещалттерапията е психодинамичен метод на работа, при който се създава равнопоставеност между клиент и терапевт. Тя следва вярването, че терапевтът не е авторитет за живота на клиента и че клиентът знае най-верните за себе си отговори, които ще намери с професионалната помощ и подкрепа от своя гещалттерапевт. Хоризонтално, а не вертикално общуване, както обобщава психотерапевтът Стоян Кузманов и обяснява значението на думата: Gestalt (нем.) – цялост, завършеност, единство.
Гещалттерапията се заражда в клиничната дейност на немския психиатър и психоаналитик Фриц Пърлс в началото на 40-те години на ХХ век. Пърлс разглежда човека като единен организъм, интегриращ психичните, физическите, емоционалните и сетивни процеси, изразявани в настоящия момент. Тя е екзистенциален и феноменологичен подход, подчертаващ принципите на центрираното върху настоящия момент възприятие и непосредствения опит. Гещалттерапията е неаналитична и неинтерпретативна. Тя насърчава пациента да открие собствен смисъл, да поставя собствени цели и да прави собствени избори.
Гещалттерапията е фокусирана върху преживяването на клиента в момента, като взема предвид преживяното от него в миналото, без да се фокусира там. Гещалттерапията е среща на човек с човек, като целта ѝ е през терапевтичната връзка "клиент-терапевт" човек да постигне своята максимална завършена цялост от тяло, чувства и разум.
Чуйте разговора с психолога Стоян Кузманов в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg