Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млади театрали посвещават първия си проект на Харолд Пинтър

"На скорост" е първият проект на "Мултикулт". Това е ново сдружение, създадено от млади професионалисти в театралното изкуство, чиито основни цели са да развиват и популяризират мултикултурните ценности в обществото чрез изкуство, да подпомагат развитието и реализацията на творците в България и да работят за повишаването на културния интерес. За своя дебют те канят режисьорката Тея Сугарева, която ги обединява в работа над две от знаковите пиеси на английския драматург. Премиерата е тази неделя в Театър "Азарян", съобщават от НДК, цитирани от БТА.

"Театърът може да ни накара да се погледнем отстрани, да даде възможност да избираме как ще продължим нататък – казва Сугарева.  – Изострената ни чувствителност на творци към процесите на промяна в общуването ни задължава да поставим своите въпроси и съмнения. И ние избираме да го направим с остротата на Харолд Пинтър, чиито пиеси са пропити със страха от истинското общуване. "Кухненският асансьор" и "Гара Виктория" са онези от тях, в които най-осезаемо се съдържа усещането за клопка – клопката на съществуването в изолация."

В спектакъла участват Валери Георгиев, Живко Гущеров, Мартин Христов и студенти от театралния колеж "Любен Гройс". Сценографията и костюмите са на Каролина Далкалъчева, а музиката на Мартин Каров. Преводът е на Галина Томова-Станкева.

"Затварянето в черупката на собствения ни свят извади наяве дефицитите му и тласна човека в търсене на бърз начин за преодоляването им", разказват от екипа. На каква скорост "рестартираме" животите си след криза? Занимавайки се с този проблем, екипът на представлението се опитва да настрои сетивата на публиката за взривоопасните прояви на човешкия стремеж към общение с другия.

През 2020 г. се навършват 90 години от рождението на Пинтър, една от най-ярките и значими личности, които през последните пет десетилетия определя облика на европейския театър. Автор на пиеси, поезия и проза, театрален и филмов режисьор, сценарист и актьор, през 2005 г. той получава Нобеловата награда за литература.

Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на програма "Култура" на Столичната община.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36