Гост в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" е д-р Ема Константинова, преподавател в специалността "Филмово и телевизионно продуцентство" в НАТФИЗ. В ефира на предаването тя сподели повече за своя житейски и професионален път, разказа за проектите, върху които работи, и разкри своите виждания за преподаването, режисирането на живота и работата със студенти. Д-р Константинова има участие в десетки филмови и телевизионни продукции, като документалното кино е нейна стихия.
"По този кариерен път тръгнах неочаквано", споделя д-р Константинова. "Като дете имах страст към изкуството, най-вече изобразителното. Мечтаех да се занимавам с археология, скулптура или дизайн, но по-трезвомислещото ядро на моето семейство ме насочваше към по-обозрим и ясен път – кандидатствания, свързани с история и литература, журналистика и право. Аз изпълних тази повеля, кандидатствах, но резултатът беше катастрофален."
След този неуспех, нейната леля я записва в училище по дизайн. Това води до работа в галерии, модни ателиета и рекламна агенция. Въпреки разнообразието от дейности, тя усеща, че не е намерила своето призвание.
"В един момент си дадох сметка, че цялото това разнообразие от дейности ми е помогнало да натрупам някакъв житейски опит и ми е показало различни професионални възможности, но всъщност не съм стъпила на нищо сериозно. Бях изпуснала изпитните сесии в другите университети, а тази в НАТФИЗ беше през есента. Това беше една много щастлива случайност, защото в НАТФИЗ намерих онези неща, които ме вълнуват и ми дават усещане за удовлетворение в работата."
За д-р Константинова, киното е синтетично изкуство, което съчетава логика, рационалност, предварително обмисляне и планиране, както и артистичност. "Така че двете половини на моята личност - рационалната и артистичната, се помириха идеално в това", добавя тя.
Д-р Константинова вярва, че има голямо участие в режисурата на своя живот. "Когато трябва да взимам избори, те са мои, лични, не бягам от тази отговорност. Може би най-важните неща при професионалното осъществяване са – свободата на действие и уважението в колектива, в който функционирам."
Чуйте разговора в звуковия файл.
Петото издание на Фестивала на авторския театър ще се проведе на 23 и 24 ноември в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са Сдружение "Творци" и Театър "Драмеди". В тазгодишното издание зрителите ще могат да видят пет авторски спектакъла. Представленията са на Театър "Хенд" (Пловдив), Театрално - огнена формация..
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg