Монографията „Архитектонични принципи на хореографската режисура в балетното изкуство“ вече е на разположение на любителите на балета. Тя е издание на Института за изследване на изкуствата при БАН и е част от новата идея на директора Емануел Мутафов, която представя поредица от издания на трудовете на докторанти и сътрудници на института. Идеята е обществеността да има представа над какво работи института и тези, които се интересуват от тези проблеми.
Звучи много трудно за разбиране, но в действителност хореографската режисура прави възможно създаването на цялостен балетен спектакъл, обединил хореографската композиция или движенията на балетистите, хореографската драматургия, която развива сюжета и хореографската режисура, която прилага общоприети режисьорски закони. Така публиката може не само да се радва на виртуозния танц, но и да се вълнува от развитието на сюжета и ефектните решения в отношенията между героите. Особено трудно е да се представят минало или бъдеще време, отделни ярки чувства и затова балетните хореографи имат специфични начини, за да достигнат посланията до зрителите.
Съпоставките, които могат да бъдат открити, са със системата на Константин Станиславски, Всеволод Мейерхолд, Михаил Чехов, както и с киномонтажите на Сергей Айзенщайн.
На анализ са подложени някои знакови балетни постановки от 20 век, сред които тези на Морис Бежар, Джон Ноймайер, Пина Бауш и др. От българските продукции се разглеждат някои спектакли на балет „Арабеск“ – единствената наша балетна трупа специализирана в пресъздаването на съвременна хореография.
В звуковия файл можете да чуете разказа на Анелия Янева
Анелия Янева е преподавател по съвременна хореография в Югозападния университет в Благоевград, където завършва вече трети випуск студенти. Освен български студенти идват да учат и хора от Украйна, Испания, Молдова. Тя е част от изследователската група „Музикален театър“ подготвила великолепните енциклопедични издания от четиритомната поредица „Български музикален театър“. Има издадена и книга посветена на българските балети, тяхната история и сюжети.
Следващият проект, по който ще работи проф. Янева, е „Модели хореографска режисура“, където се разглежда авторският почерк на големите наши и световни хореографи.
Книгата ще може да бъде открита в книжарницата на БАН, в Съюза на композиторите, в балетните магазини, както и университетите, където има хореографски факултети.
Анелия Янева е завършила Държавното хореографско училище в София при Фея Балабина и Калина Богоева и балетна режисура в Санкт Петербург. Там има защитена докторска дисертация по музикознание. Специализира в Марсилия при Ролан Пти и в Парижката опера. Написала е монографии за Маргарита Арнаудова, Асен Гаврилов, Нина Кираджиева, Живко Бисеров, Лили Берон и Надя Винарова. Освен в Благоевград Анелия Янева преподава и в НАТФИЗ, НМА и НБУ.
Среща ги работата. Телевизия, документалистика, кино... Тя е културолог, изследовател към БАН, както и сценарист на най-новия български игрален филм "Преди да забравя", който тръгва по кината в началото на януари. Той е режисьор и продуцент познат на публиката от множество телевизионни сериали и филми като "Писма от Антарктида", "Дъвка за балончета"..
Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..
До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..
Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов",..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg