Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предприемачът Галин Желязков:

Богат човек е този, който прави каквото иска, а не каквото трябва

Снимка: edu.tuk-tam

"Всеки бизнес изисква много време и енергия, трябва сферата да е много любима на предприемача, за да има силите да направи успешен този бизнес", убеден е Галин Желязков, сериен предприемач, който е създал и развил доста бизнеси, включително и автокино. За него богат човек е този, който прави това, което иска, а не това, което трябва.

Ражда ли се човек предприемач или става такъв?

"У някои този дух е силен, при други трябва известна тренировка, за да излезе "мускулът за предприемачество". 

Галин е живял, учил и работил в Австралия, в Швеция и Шотландия – онова, което му прави впечатлене и което според него прохожда у нас като насърчаваща предприемачеството среда, е толерантността към грешката и дава пример – в Щатите, ако искате банков заем и имате в досието си няколко фалита, вероятността да получите кредит е много по-голям. За инвеститорите фактът, че насреща имат човек, който няколко пъти е бъркал и се е изправил отново, е важен. "Трябва да се научим да толерираме провала, да гледаме на него като грешка, урок и възможност", смята младият предприемач.

"Предприемачът е малко като вирус, той заразява останалите, запалва ги – казва Желязков и добавя: – Това е труден живот на големи успехи и големи провали, които се редуват постоянно. Онова, без което не може, нито в предприемачеството, нито в живота, са партньорите." Чуйте разговора с него:

Галин Желязков е учил Софтуерно инженерство и мениджмънт в Гьотеборгския Университет, Швеция, Глобален иновационен мениджмънт в Университета Стратклайд в Глазгоу, Шотландия, и Предприемачество и иновации в Технологичния универстет Суинбърн, Австралия. 
Благодарение на досега до различните култури разбира многото плюсове на българското и заобичва България и българите още повече. Връща се на 3 март 2014 г. с идеята да живее тук постоянно, да предава наученото от света, да помага на млади хора да станат предприемачи и да развива местната стартъп екосистема. Работи върху множество проекти в родния си град Варна, като Пътуващо автокино в България, Възраждане на Лятно кино Варна, Споделеното работно място на Варна beehive.bg, и освен това е ментор на няколко млади предприемачи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41