Днешните дигиталнородени деца, тъй нареченото поколение Z, расте в социалните мрежи и често става жертва на нездрави модели, непрекъснато сравнение с приятели, познати, знайни и незнайни инфлуенсъри. Това е поколението, което прекарва най-много време в дома на родителите си, (принудителното затваряне засили тази тенденция), същевременно е най-изолирано от своите родители и близки и живее във виртуалното пространство.
Това са част от предпоставките за увеличението на случаите на хранителни разстройства.
"Живот на килограм" е благотворителен проект на психолози, който вече четири години достига до учениците между 12 и 18 години. Целта е да ги предпази от хранителни разстройства като анорексия, булимия, хиперфагия, орторексия и други.
В "Нашият ден" гостува Любомира Манчева, психолог и психотерапевт, една от съдзателките на проекта, както и д-р Райна Стоянова, специализант ендокринолог.
"Хранителните проблеми са проблеми на психиката – това все още не се осъзнава напълно, каза Любомира Манчева. Във връзка с това все още съществуват редица заблуди, включително тази, че предимно момичетата и жените страдат от хранителни разстройства.
Свръхтренирането също е аспект на хранително разстройство и то често се среща при момчетата. Много от проявите на хранителното разстройство се покриват с тези на зависимостите.
За какво трябва да следим като родители?
1. Как реагира детето на себе си? Приема ли се, харесва ли се. Най-често пътят към хранителното разстройство започва от нехаресване и неприемане на себе си.
2. Дали започва да се храни селективно? Започва ли да избягва определена хранителна група – дели ли храните на "забранени" и "позволени".
3. Уединява ли се по време на хранене – започне ли да търси обяснения и оправдания да не е на масата, трябва да внимаваме.
Това са първите предупредителни сигнали, че нещо не е наред и не бива да ги пропускаме, защото процесът на лечение трае двойно повече от процеса на разболяване и в него се включват различни специалисти – от ендокринолози до психолози.
И ако спусъкът за отключване на хранително разстройство най-често е психически, тези разстройства имат разрушителен ефект върху организма – д-р Райна Стоянова говори за проблемите, до които те водят.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg