През сезон 2019-2020 Националният филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ отбеляза своя 75-годишен юбилей, на който е посветено предаването „Студио Музика“ на програма Христо Ботев във вторник, 27 октомври, от 19.30 часа.
Основан като Държавен хор при Радио София на 1 ноември 1944 г., през първото десетилетие на своето съществуване хорът се ръководи от своя създател – диригента, композитора и общественика Светослав Обретенов. Любопитен щрих от историята на състава е фактът, че за 75 години освен Светослав Обретенов позицията на главен диригент заемат само още петима: Димитър Русков, при когото хорът е преименуван на Българска хорова капела „Светослав Обретенов“, Георги Робев, Люба Пешева, Илия Михайлов и настоящият главен диригент Славил Димитров.
За изминалите десетилетия Националният филхармоничен хор утвърждава реномето си на представителен изпълнителски състав, като сред диригентите, заставали на пулта в различни концертни изпълнения у нас и в чужбина блестят имената на Херман Абендрот, Рикардо Мути, Курт Мазур, Мишел Пласон, Зубин Мета, Генадий Рождественски, Евгений Светланов, Васил Арнаудов, Константин Илиев, Добрин Петков. Сред солистите, музицирали с хора на една сцена са такива майстори на изпълнителското изкуство като Борис Христов, Николай Гяуров, Ана Томова-Синтова, Мирела Френи, Паата Бурчуладзе, Веселина Кацарова, Александрина Пендачанска и Юрий Башмет. Още от 1960 г., когато начело на състава е Димитър Русков, за диригент е привлечен и младият Георги Робев, който от 1966 до смъртта си през 2002 г. е неизменен главен диригент. През този период, наред с грандиозния скок в професионалното развитие на изпълнителите, изключително се обогатява и репертоарът от творби в различни стилове, особено в кантатно-ораториалните жанрове, операта и сакралната музика. От 1981 г. по инициатива на Георги Робев хорът става част от Софийската филхармония под името Национален филхармоничен хор „Светослав Обретенов“, което носи и днес.
За високи професионални постижения Националният филхармоничен хор е носител на много престижни отличия – като Златна лира на Съюза на българските музикални и танцови дейци (1977), три високи държавни отличия, наградата Кристална лира (2016) и званието Музикант на годината през същата година.
Съставът осъществява много концертни гастроли в Европа, Азия и Америка, както и записи за големи радио и телевизионни компании в България и Европа.
В предаването ще звучат записи на Националния филхармоничен хор от различни години, някои от които съхранявани в Златния фонд на БНР, както и гласовете на диригентите Георги Робев, Константин Илиев и Добрин Петков, които също са част от Златната радиосъкровищница. Ще разговаряме и с настоящи членове на състава и с главния диригент Славил Димитров за връзката с традициите, новите хоризонти и предизвикателства за музикантите.
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg