Стана традиция през последните години платформата „Световен театър в София“ да ни среща през лятото с подбрани представления от международната театрална и танцова сцена.
14-ото издание на платформата трябваше да се проведе през месец юни тази година, но заради възникналата епидемична обстановка беше отложено с няколко месеца и ще се състои от 13 до 24 ноември.
Тази година платформата „Световен театър в София“ предлага дигитално пътешествие в света на европейския театър чрез дигитална селекция на театрални спектакли, очертаващи естетическия профил на европейската сцена през последните две десетилетия. Зрителите ще имат напълно свободен достъп до всички излъчвания от начално обявената дата в рамките на три дни. Всички спектакли са със субтитри на български език, ще бъдат достъпни на цялата територия на България и могат да бъдат гледани единствено на viafest.org.
Първото заглавие от програмата (с начална дата 13 ноември от 19 часа) е „Чайка“ – една от последните постановки на големия немски режисьор Юрген Гош, с премиера през 2009 година.
Организатор на „Световен театър в София“е фондация „Виафест“, която организира и Международния театрален фестивал „Варненско лято“. Платформата е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2020 година.
Програмата на тазгодишното издание на „Световен театър в София“ представи в „Артефир“ театроведът Асен Терзиев.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg