Мястото е Дуранкулашкото езеро, където два месеца и половина продължи втория опръстенителен лагер – едно 5-годишно научно изследване, организирано от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН, Националния природонаучен музей, Сдружение за дивата природа „Балкани“ и Патрик Бергкамп – опръстенител от Холандия.
Първият опръстенителен лагер се проведе миналата година с идеята да бъде изучавана есенната миграция на птиците, които преминават в района. А както винаги, колкото повече научаваме за птиците, толкова повече научаваме за света около нас. Това ни казва и доц. Петър Шурулинков от Националния природонаучен музей към Българската академия на науките.
Където и каквото и да работим, езиковото общуване е неизбежна част не само от собствената ни трудова дейност, но и от взаимодействието с колеги, началници, подчинени, клиенти, партньори и т.н. И дума да няма, че говоренето или по-точно разговарянето може да подобри постиженията ни, взаимоотношенията в екипа, че дори и здравето ни, но може да причини..
Какво означава уроците да пораждат интерес у децата, какво означава да не се пишат оценки и колко лесно е да отглеждаме и щастливи, и знаещи, и можещи деца. Доколко актуална и приложима е днес т.нар. „Сендова система“ или още за проекта на времето – „Проблемна група в образованието“. През 1979 г. акад. Благовест Сендов казва, че компютърът може да се..
Светилището на истината (The Sanctuary of Truth) е едно от чудесата на Тайланд. Това е най-големият храм в света, построен изцяло от дърво, без помощта на нито един пирон. В него и най-тъмното ъгълче изобилства от художествена резба, а всяка скулптура е изпълнена с философски смисъл. Според мен, той е една от добре пазените тайни на иначе широко известния..
Васил е любител на пътешествията, посещава 30 държави на 4 континента. Казва, че най-вълшебните места за него са Андите и джунглата на Амазонка. Пътуванията му го вдъхновяват да опознае нови култури и общества. Вярва, че човек не бива бързо да препуска през туристически обекти, а да прекара време, впускайки се в дълбините на местните традиции и обичаи,..
Днес, повече от всякога, се обръщаме към науката и търсим решения, свързани не само с кризата, причинена от Covid-19, но и с още по-всеобхватната и застрашителна климатична криза. Учените търсят по-екологични и щадящи околната среда, както и работната сила, начини за производство на енергия. Такъв проект е „Oxymet – екологична батерия магнезий-въздух за..
Какви са последиците от Covid-19 за системите в нашия организъм? Все повече данни се събират. Оценка на сърдечно-съдовата система при пациенти след..
Лекарите от УМБАЛ "Св. Анна" приложиха плазмафереза, за да спасят 60-годишен мъж от тотална парализа в резултат от развитието на синдрома Гилен-Баре, в..
Може би конкретните събития около встъпването в длъжност (или както го наричат напоследък инаугурация) на новия президент на САЩ Джо Байдън изглеждат като..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg