Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дуранкулак – за опръстенителния лагер и птиците

Защо колкото повече научаваме за птиците, толкова повече научаваме за света около нас

Доброволците в лагера и фотосесия на земеродно рибарче
Снимка: Оля Стоянова

Мястото е Дуранкулашкото езеро, където два месеца и половина продължи втория опръстенителен лагер – едно 5-годишно научно изследване, организирано от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН, Националния природонаучен музей, Сдружение за дивата природа „Балкани“ и Патрик Бергкамп – опръстенител от Холандия.

Първият опръстенителен лагер се проведе миналата година с идеята да бъде изучавана есенната миграция на птиците, които преминават в района. А както винаги, колкото повече научаваме за птиците, толкова повече научаваме за света около нас. Това ни казва и доц. Петър Шурулинков от Националния природонаучен музей към Българската академия на науките.


 
Доц. Петър Шурулинков с пчелояд в ръце. Фотограф: Оля Стоянова
Вторият научен опръстенителен лагер на Дуранкулашкото езеро се проведе от 15 август до 31 октомври тази години и той е шанс за орнитолозите да научат повече за поведението и пътя на прелетните птици, но и шанс за доброволците да се докоснат до тези птици, шанс за децата да видят колко красива може да бъде науката, шанс за всички нас да си дадем сметка колко крехко е равновесието.

„Идвам на Дуранкулашкото езеро, за да наблюдавам птици и понякога да ловя за кратко. Забелязал съм, че има много мигриращи пойни птици, а първият такъв голям лагер – на смени, направиха тук колегите от Унгария , които обаче се интересуваха от един конкретен вид пойна птица – мустакатото шаварче. Тогава на мен ми дойде идеята защо ние да не можем да се организираме и да покрием повече видове и за по-голям период, след като сме много по-близо до това място от унгарците. И при един разговор с Патрик стигнахме до идеята, че тук е добре да се направи опръстенителен лагер, който да има две основни цели – първо, проучване на миграцията на пойните птици, динамиката, видовия състав и всички подробности, миграционните трасета и накъде мигрират тези птици, и второ – обучение на млади орнитолози, млади опръстенители, които да продължат по-нататък тази дейност и тя да се развие и да стане по-мащабна у нас“, обяснява доц. Шурулинков.


 
Доброволците в лагера и Патрик Бергкамп в процес на измерване, описване и освобождаване на птиците.  Фотограф: Виктор Джаков
Доц. Петър Шурулинков ни разказва не просто за последните диви места по Северното Черноморие, за птиците и района на Дуранкулашкото езеро, но и за тазгодишния опръстенителен лагер в района. Разказ за хубави и диви места, за наука и разбира се – за птици. Един нагледен урок по орнитология, изнесен от доц. Петър Шурулинков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00