Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все по-желаното за живот българско село – перспективи през очилата на кризата

село Чичил, община Кула
Снимка: Радио Видин

Все по-желаното за живот българско село и перспективите през очилата на кризата. Има ли завръщане към българското село? Първите по-ясни индикации дойдоха още в началото на извънредното положение, което сякаш катализира търсенето на извънградски имоти с двор. Тенденцията върви нагоре.

Борислав Борисов, председател на Асоциацията на българските села, разказва какво вижда в този процес в "Нашият ден":

"Наистина този процес тръгна в началото на пандемията и се засили през последните два-три месеца. Има вече региони в България, където е много трудно да се намерят свободни имоти в селата заради изключителния скок на търсене на селски къщи с дворове." 

Борисов сравни този пик с пика на големите търсения на селски имоти от чужденци в периода 2007-2011 г. Не е пресилено да се каже, че сега търсенето е около 10 пъти по-голямо. 

"Като цяло интересът е засилен към всички региони – всички села, които са на 15-20-30 км от градските центрове, има изключително раздвижване. Най-малък традиционно е интересът към най-изостаналия Северозападен регион. И все пак – процесът на обезлюдяване на българското село поетапно вече отива в историята. Нов тип хора осъзнато се връщат на село."

Борислав Борисов разказа за менторската програма на Асоциацията на българските села, в която посрещат инициативни хора, които искат да се завърнат на село, и подчерта, че от май месец насам буквално не смогват да правят такива турове. Менторската програма помага безвъзмездно на хората да изберат най-доброто за тях село. Тази година интересът към тази менторска програма е рекорден и даде примери.

Председателят на Асоциацията на българските села уточни, че това не са хора, които са изпаднали в крайна нужда. "Това са хора, които са осъзнали, че е настъпило крайно време за една промяна в стила и в начина им на живот. В това, че в "модерния начин на живот" има нещо сбъркано – целият този материалистически ламтеж, загубата на връзка с природата, на достъп до чиста храна, чист въздух... Хората използват ситуацията с коронавируса, за да направят една дълго отлагана промяна. Повечето са високо образовани, някои имат и прилични финанси и възможности. Искат, така да се каже, рестарт на село."

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инициативата "EmpowerHer" постави темата за икономическото овластяване на жените в бизнеса

На проведената международна конференция "EmpowerHer" (“Овласти я“), организирана от Американската търговска камара в България (АТК) в сътрудничество с European Female Founders (EFF), бяха засегнати важни аспекти от подпомагането на работещите жени и насърчаването на женското предприемачество. Събитието събра множество участнички, които споделиха..

обновено на 28.03.24 в 13:12

София Тотева: Иновациите и лидерството се случват по различен начин в различните точки на света

За едно истинско пътешествие в дебрите на иновациите в най-напредналите в това отношение страни в света разказва в "Нашият ден" София Тотева – съосновател на клуба на Станфордския университет в България. Скоро тя бе отличена на церемония в университета със специалната награда "Джон Хени" – признание и оценка за лидерство, отдаденост и значително..

публикувано на 28.03.24 в 12:50

Жените в ценностната система на историята

Жените обикновено играят поддържаща роля в разказите за великите мъже и събития – това ни казва традиционният исторически наратив. "Къде са жените в историята" е събитие, организирано от младата феминистка организация "Леспектра", което ще се проведе днес в "Топлоцентрала" от 19 ч.  Модераторът на дискусията  Камелия Ценева разказва в "Нашият..

публикувано на 28.03.24 в 09:05

Осемнайсетгодишен русенец е глобен за продажба на райски газ на непълнолетен клиент

Осемнайсетгодишен русенец е глобен, след като продал голямо количество райски газ на 16-годишно момче. Това съобщи регионалният говорител на МВР в Русе Даниела Малчева, предаде БТА. Сигналът за незаконната продажба на непълнолетното момче бил подаден в полицията от баща му. Той разказал на униформените служители, че забелязал промяна в..

обновено на 28.03.24 в 08:59

Милиони хора са изложени на риск от холера

Милиони хора по света са изложени на риск от холера поради липса на чиста вода, сапун и незадоволителни количества от имунизацията против заболяването. За това сигнализира Международната координационна група по обезпечаване на ваксини и упорства за незабавни дейности. Броят на инфектираните с холера се усилва от 2021-ва година насам, като..

публикувано на 28.03.24 в 08:22