Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все по-желаното за живот българско село – перспективи през очилата на кризата

село Чичил, община Кула
Снимка: Радио Видин

Все по-желаното за живот българско село и перспективите през очилата на кризата. Има ли завръщане към българското село? Първите по-ясни индикации дойдоха още в началото на извънредното положение, което сякаш катализира търсенето на извънградски имоти с двор. Тенденцията върви нагоре.

Борислав Борисов, председател на Асоциацията на българските села, разказва какво вижда в този процес в "Нашият ден":

"Наистина този процес тръгна в началото на пандемията и се засили през последните два-три месеца. Има вече региони в България, където е много трудно да се намерят свободни имоти в селата заради изключителния скок на търсене на селски къщи с дворове." 

Борисов сравни този пик с пика на големите търсения на селски имоти от чужденци в периода 2007-2011 г. Не е пресилено да се каже, че сега търсенето е около 10 пъти по-голямо. 

"Като цяло интересът е засилен към всички региони – всички села, които са на 15-20-30 км от градските центрове, има изключително раздвижване. Най-малък традиционно е интересът към най-изостаналия Северозападен регион. И все пак – процесът на обезлюдяване на българското село поетапно вече отива в историята. Нов тип хора осъзнато се връщат на село."

Борислав Борисов разказа за менторската програма на Асоциацията на българските села, в която посрещат инициативни хора, които искат да се завърнат на село, и подчерта, че от май месец насам буквално не смогват да правят такива турове. Менторската програма помага безвъзмездно на хората да изберат най-доброто за тях село. Тази година интересът към тази менторска програма е рекорден и даде примери.

Председателят на Асоциацията на българските села уточни, че това не са хора, които са изпаднали в крайна нужда. "Това са хора, които са осъзнали, че е настъпило крайно време за една промяна в стила и в начина им на живот. В това, че в "модерния начин на живот" има нещо сбъркано – целият този материалистически ламтеж, загубата на връзка с природата, на достъп до чиста храна, чист въздух... Хората използват ситуацията с коронавируса, за да направят една дълго отлагана промяна. Повечето са високо образовани, някои имат и прилични финанси и възможности. Искат, така да се каже, рестарт на село."

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13

Пътуване с усмивка и лимонада. Какво ни казва един шофьор в Атина?

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя интересна случка от пътуването си в Гърция. Тя разказва за преживяване в автобус, който свързва пристанището Пирея с летището на Атина. Рано сутринта в началото на седмицата Светла и семейството ѝ се отправят към летището, за да хванат полет за София...

обновено на 05.07.24 в 09:18