Все по-желаното за живот българско село и перспективите през очилата на кризата. Има ли завръщане към българското село? Първите по-ясни индикации дойдоха още в началото на извънредното положение, което сякаш катализира търсенето на извънградски имоти с двор. Тенденцията върви нагоре.
Борислав Борисов, председател на Асоциацията на българските села, разказва какво вижда в този процес в "Нашият ден":
"Наистина този процес тръгна в началото на пандемията и се засили през последните два-три месеца. Има вече региони в България, където е много трудно да се намерят свободни имоти в селата заради изключителния скок на търсене на селски къщи с дворове."
Борисов сравни този пик с пика на големите търсения на селски имоти от чужденци в периода 2007-2011 г. Не е пресилено да се каже, че сега търсенето е около 10 пъти по-голямо.
"Като цяло интересът е засилен към всички региони – всички села, които са на 15-20-30 км от градските центрове, има изключително раздвижване. Най-малък традиционно е интересът към най-изостаналия Северозападен регион. И все пак – процесът на обезлюдяване на българското село поетапно вече отива в историята. Нов тип хора осъзнато се връщат на село."
Борислав Борисов разказа за менторската програма на Асоциацията на българските села, в която посрещат инициативни хора, които искат да се завърнат на село, и подчерта, че от май месец насам буквално не смогват да правят такива турове. Менторската програма помага безвъзмездно на хората да изберат най-доброто за тях село. Тази година интересът към тази менторска програма е рекорден и даде примери.
Председателят на Асоциацията на българските села уточни, че това не са хора, които са изпаднали в крайна нужда. "Това са хора, които са осъзнали, че е настъпило крайно време за една промяна в стила и в начина им на живот. В това, че в "модерния начин на живот" има нещо сбъркано – целият този материалистически ламтеж, загубата на връзка с природата, на достъп до чиста храна, чист въздух... Хората използват ситуацията с коронавируса, за да направят една дълго отлагана промяна. Повечето са високо образовани, някои имат и прилични финанси и възможности. Искат, така да се каже, рестарт на село."
Чуйте повече в звуковия файл.
Село Братаница се намира в община Пазарджик и в него живеят около 2200 човека. Населеното място разполага с кметство, църква, пощенска станция, основно училище, детска градина, читалище, търговски обекти, заведения и шивашки цех. Голяма част от жителите се занимават със земеделие. Има предположения, че селото е съществувало още през XII век...
Двайсет висши учебни заведения се включиха в "Седмицата на университетите" , която започна днес в Ямбол. Те представят подробна информация за своите обучителни програми, специалности, условия за кандидатстване и студентски стипендии. Във фокуса на днешния ден бяха техническите университети в София, Варна и Габрово, както и архитектурния..
Ирландия инвестира 2,5 милиона евро в проекти, фокусирани върху изкуствения интелект, мъжкото безплодие и слънчевите панели , съобщава обществената радио и телевизия RTE . Чрез Програмата за стипендии за изследвания, развитие и иновации в индустрията ще бъдат финансирани изследователи в 22 компании за развитие на индустриални изследвания и..
На 4 февруари 2025 г. в столичната галерия "Теа Алба" ще бъде открита изложбата "Виждам" на художничката Стела Стефанова. В навечерието на вернисажа, който ще се състои между 15:00 и 18:30 часа , авторката разкри в ефира на Terra Култура своите мисли за изкуството, красотата и посланието на предстоящата експозиция. Според Стефанова, нейните картини..
Михаела де ла Русо, всъщност, е музикалният редактор на предаването Михаела Колева, която наскоро се завърна от кратко пътешествие в Аржентина. Как се стига до латиноамериканската страна? Здравеопазването в Аржентина и мъдрецът на Михаела. Конят – "естествен метод за превоз" и какво прави той, докато пиеш кафе. От Сан Хуан до Сан Луис – какво..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg