Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Случаят Бедечка"

| обновено на 02.11.20 в 12:02

"Бедечка" – паркът, който се рaзпростира на близо 400 декара зелена площ около единствената река в Стара Загора, и който от години е знаков за страната със съмнително възстановяване на земеделски имоти в зелените площи, които водят до план за застрояване. Случаят е симптоматичен.

"Парк "Бедечка" освен природна екосистема, е и една социална екосистема". Това каза в "Нашият ден" Димана Шишкова, режисьор на пълнометражния документален филм "Случаят Бедечка".

За процеса на трансформация на едноименната зелена градска площ, събирането на положителни световни примери при подобни казуси, както и за своето лично пътешествие – разказва режисьорката: "Това е един много комплексен проект, който започна с едно изследване, много неформални интервюта, и прерасна в един аудио-визуален продукт за документален филм."

Казусът "Бедечка"

"Това е един много дълъг процес, който се случва в цялата страна. Историята на парка започва някъде през 60-те години на ХХ. Преди 60-те този парк е имал собственици, които са имали зеленчукови градини, отглеждали са плодове и цветя. През 60-те тази територия се заделя за парк. Терените се национализират. Остава неизяснено дали тези терени са били обезщетени. Започва правеното на парка. В процеса на правеното на филма говорих с един от създателите на парка – ландшафтен архитект Тенко Дянков, който все още пази проекта си за парк с начертани алеи, които могат да се видят и днес – има алеи, има насаждения (вкл. редки видове от чужбина), има пейки. Разделението идва след 1989 г. Започва процесът на реституция и приватизация. Това се случва с парка – той се поделя на парцели, които все още влизат в територията на парка и не би било редно те да бъдат застроявани, но собственици (може би с връзки в местната администрация) доказват, че не е бил реализиран такъв парк, въпреки наличните алеи."

Димана Шишкова разказа за строежите в парка – на жилищни сгради и хипермаркет през 2016 г., за намирането на артефакти, за започването на дела и гражданските движения... Тя не мисли, че става дума за конфликт между две страни, и е не само за Бедечка. Проблемът идва от политическата воля и администрацията – тези устройствени планове, които се променят – явно или не

Режисьорката подчерта, че идеята на филма е да се търси комуникацията между двете страни и конструктивно решение.

Чуйте повече в звуковия файл.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кристина Божилова: Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти

Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и..

публикувано на 01.10.24 в 11:26
Юлияна Антонова-Мурата

Юлиана Антонова – Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

Юлиана Антонова – Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България . Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде..

обновено на 01.10.24 в 11:18

Българският застрахователен пазар през 2024 година

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината" – празник за всички служители в застрахователния сектор. Гост в "Нашият ден" е Мария Велева , изпълнителен директор на дружеството, което миналата година получи награда за цялостен принос в застрахователното посредничество. Велева запознава слушателите със състоянието на..

публикувано на 01.10.24 в 10:11

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината"

Днес  за 16-та поредна година се връчват наградите "Застраховател на годината" . Награда ще бъде присъдена за пенсионноосигурително дружество на годината и за застрахователен брокер на годината, като отличени ще бъдат най-добрите компании в сектора. Организатори на събитието са Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на..

публикувано на 01.10.24 в 09:16

Образование и архитектура

Какво е бъдещето на архитектурата? Изчезва ли архитектурата на миналото и как мислим за нея днес? Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта, казват нашите събеседници: арх. Виктор Дамов, арх. Теодор Узунов, арх. Диана Манолова и арх. Дана Пейчинова от Фондация Underschool_. Те споделят: "През..

публикувано на 30.09.24 в 16:23