Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Будност и бъдеще

Снимка: Rawpixel

Помниш ли, уважаеми читателю/слушателю, приказката за тримата братя и златната ябълка? Само третият брат, воден от идеята да се сдобие със златната ябълка, останал буден през цялата нощ и успял да унищожи триглавата ламя. Останал буден, защото жертвал нещо от себе си... Пътят му по-нататък бил осеян с трудности, в борбата с които той загубил наивността и глупостта си, но спечелил царство. А като се оженил за царската дъщеря, станал и цар. Поуката е проста: само който е буден,  само той има бъдеще и царство...

Лилия СтареваИмаме ли бъдеще, ако оставим грижите на ежедневието да приспят духа ни, ако забравим кодираното във фолклора ни или стореното и завещано от предците ни? 

В търсене на тези отговори и на връзката между будност и бъдеще разговаряхме с писателката етнограф д-р Лилия Старева и Райна Манджукова – бесарабска българка, експредседател на Държавната агенция за българите в чужбина.

„Ние, бесарабските българи, продължаваме да искаме да се докажем, че сме българи“ – това пък, емоционално по телефона от Украйна, сподели бесарабската българка Райна Манджукова.

Чуйте в звуковия файл какво още казаха Райна Манджукова и д-р Лилия Старева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предпочитанието към лични имена на български владетели е тенденция

В първото за новата година издание на предаването "За думите" с доц. Мая Влахова от Секцията по ономастика на Института за български език коментираме имената на първите бебета за 2025 г. и тенденциите, които се очертават в избора на младите родители. Крум е наречено първото момченце, сред останалите два пъти се появява името Самуил, което потвърждава..

публикувано на 12.01.25 в 13:05

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16