Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийският международен литературен фестивал с онлайн издание през декември

Снимка: Софийски международен литературен фестивал

Изцяло онлайн ще бъде осмото издание на Софийския международен литературен фестивал, съобщиха организаторите, цитирани от БТА. Събитието ще бъде от 10 до 13 декември. Запазва се значителна част от форматите, няма да има специален географски или езиков фокус. Литературата е от различни точки на света.

Това издание ще е може би най-актуалното досега, тъй като авторите неизбежно ще са изправени пред осмисляне на настоящата ситуация, както и пред въпроса за бъдещето, което в момента изглежда трудно въобразимо, дори в едрите прогнози, посочват от екипа на фестивала.

За втора поредна година има панел "Разговори за бъдещето". Този път темите са "Бъдеще историческо" и "Новите реализми: дистопия, утопия, научна фантастика".

Международната програма е фокусирана върху многообразието, различните перспективи, познание и обитавани места. Гост на фестивала е многократно награждаваната писателка Капка Касабова. Тя израства в София и на 18-годишна възраст се мести да живее в Нова Зеландия заедно със семейството си, където учи френска и руска литература, английска литература и творческо писане. От 2005 г. тя живее в Шотландия, където е известна най-вече със своята художествена документалистика и пътеписи. Пише на английски език.

Част от фестивала е и британският писател и журналист Крис Клийв. Роден е в Лондон и завършва психология в колежа "Бейлиол", Оксфорд. Автор е на четири романа, пише разкази и води авторска рубрика в "Гардиан". Романите му са бестселъри на "Ню Йорк таймс".

Софийски международен литературен фестивал - архив

Очаква се и съвременният израелски писател Ешкол Нево. Роден в Йерусалим, той прекарва детството си в Израел и Детройт. Книгите му са бестселъри в Израел и са публикувани на много езици, някои от тях са адаптирани за театрални пиеси. Нани Морети е режисьор на филма по книгата на Ешкол Нево "Трети етаж", който предстои да излезе през 2021 г. Писателят преподава творческо писане в престижно израелско художествено училище и води творчески работилници.

От Канада ще се включи Жил Жобидон – вторият писател от Квебек, печелил Голямата награда на Международната организация на франкофонията. Започва да пише на 53-годишна възраст. Преди това е изучавал визуални изкуства и история на изкуството, работил е в музеи и галерии като куратор. Още първият му роман "Пътят на ранните утрини" (2003) му носи три престижни национални награди. След това продължава кариерата си далеч от медиите и широката общественост.

Сред международните участници е и писателката Естер Херистен, смятана за едно от обещаващите имена в нидерландската литература още с дебюта си през 2000 г. Тя води популярна седмична колонка в телевизионния справочник VPRO. В последно време набира популярност като автор на телевизионни и филмови сценарии.

Публиката ще има възможност да присъства онлайн на срещи с български писатели, на специална поетична вечер и на традиционния панел – "Софийски международен литературен фестивал представя...", който тази година обръща внимание на реакции на извънредната ситуация през годината.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Връчиха наградите от международния литературен конкурс "Изящно перо 2024"

Преди дни Салонът на българската култура и духовност в Чикаго официално връчи Грамотите и наградите от международния литературен конкурс "Изящно перо 2024".  Конкурсът "Изящно перо" е по идея на Снежана Галчева от Чикаго, председател на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и инициатор на Салона за българска култура и..

публикувано на 11.07.24 в 17:30

Предопределено ли е кой ще се огледа в "Огледалото на вярата"?

В 2004 г. генетикът Дийн Хеймер публикува книгата си "Генът на Бога", в която твърди, че съществува ген, който предопределя доколко човек ще е склонен да търси духовното, трансцедентното и вярата. Според него, при някои хора влечението към религията е вродено.   В "Огледалото на вярата" артистичното обединение УЛТРАФУТУРО (Боряна Росса и Олег..

публикувано на 11.07.24 в 16:04

Изкуството в градска среда и слоновете в стаята

С изразът "слонът в стаята" на английски наричат темите, които по някаква причина остават необговорени и мълчаливо доминират разговора. Такива теми невинаги могат да бъдат облечени в думи, но пък добре захранват изкуството с нужното вдъхновение, а и винаги има нужда точно те да бъдат адресирани. "Девет слона" е лятна програма за изкуство в..

публикувано на 11.07.24 в 15:30

"Заплаха от ракети" – а животът продължава да тече

Как се живее под постоянната "Загроза балiстики" в Украйна питат двама млади български артисти – художничката Лекси Фльор и режисьорът Лазар Въздухарев. За да си отговорят на този въпрос, те не разчитат на въображението си, а се качват в поочукан кабриолет и потеглят към страната, в която от повече от две години се сипят ракети. Резултатът,..

публикувано на 11.07.24 в 14:51

Романът "Капризно лято" – за опитни читатели с чувство за хумор

Малък провинциален курорт и лятна скука – докато не се случва едно вълнуващо събитие. "Капризно лято" е роман, написан преди почти 100 години от чешкия писател Владислав Ванчура. Романът е безкрайно увлекателен и свеж, по думите на издателката Десислава Желева. Преводът от чешки е дело на Васил Самоковлиев, а илюстрациите в книгата са на чешкия..

публикувано на 11.07.24 в 14:26