Денят на свободата на словото в България е обявен на 10 ноември 2003 година по време на церемонията по връчване на ежегодни награди за журналистика "Черноризец Храбър". Същевременно датата е повод за печални равносметки, тъй като продължаваме да сме на 111-о място по свобода на словото, според индекса на "Репортери без граници". Какво може да се направи, за да отместим от тази незавидна позиция – разговор с Мария Черешева от Асоциацията на европейските журналисти.
"Трябва да се намали концентрацията на пазара, да се осветли медийната собственост и да е ясно откъде идват парите.
Също така, на базата на опита и преценката си, смятам, че журналистическата общност трябва да се обедини около принципи и желанието си за свобода", каза Черешева. И да се противопоставя по-решително срещу опитите за натиск.
"В последните години журналистиката показва, че ѝ е останала някаква имунна система и съпротивителни сили" – каза тя и даде за пример БНР, а също солидарността на журналистическата колегия при опита за сваляне на Силвия Великова от ефир.
"Да не забравяме и гражданската подкрепа, защото медиите са функция на обществото. Проблемите в контролираните медии няма да се разрешат от журналистическата общност. Все повече граждани разбират, че проблем с медиите има, че са лъгани, заблуждавани и това е добър сигнал", каза още Мария Черешева.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg