Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гугъли, гугълство, гуглокниги

Снимка: Pixabay

Тези думи са измислени от проф. Алберт Бенбасат, за да назове едно явление, укоримо според класическия морал, но все по-„нормално“ според новия дигитален морал. В основата им е името на най-използваната интернет търсачка, гальовно наричана от нас „чичко Гугъл“. Така услужливата и достъпна технология ни отваря вратите към необятен океан от информация. 

Ситуацията е изкушаваща за склонните към леност и лесна слава или печалба. Та днес дори не е необходимо да „преписваш“ – няколко кликвания с мишката и вече имаш текст, под който трябва само да добавиш името си. Ако в детска възраст изглежда почти невинно да си направиш училищния проект, копирайки от мрежата, в студентска можем да го припишем на безгрижие и младежки забежки, когато се окаже, че така се защитават дисертации, пишат се научни статии, издават се книги… разбираме, че нещата са излезли от контрол. 

Гугълясали сме, ако го кажем с една дума по модела на проф. Бенбасат.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Писателско кафене, 1935 г.

Бохемството – артпоза или политгримаса?

В две предавания "Премълчаната история" продължава вглеждането в т. нар. "бохемство" – в неговите класически и соц. варианти. Говорим за местата и хората, за субкултурния контекст на явлението. В първата част участват: Мариана Първанова, автор на книги за софийската и бургаската бохема, подготвила ново издание за Варна, което скоро ще излезе на..

обновено на 05.09.24 в 10:41

Пивовари: Епизод 4 – Микропивоварите, ароматът и личното – Крафт като живот

В пет епизода представяме историята на българското пиво от навлизането на пивоварството у нас, след Освобождението до наши дни. Разкриваме тайните на технологичните процеси в миналото и сега.  Във всеки епизод  с помощта на потомци, краеведи, историци, разказваме личната истории на едни от първите пивовари в България: Братя Прошек, д-р Кожухаров,..

публикувано на 04.09.24 в 13:05

Антарктида – познатата и непозната: 3 епизод – Учените в действие

В третия епизод от поредицата ви разказваме за работата, която нашите учени извършват на ледения континент. В началото доц. Борислав Александров от УАСГ разказва как се подбират хората, които нееднократно е участвал в българските експедиции. Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод – Началото Антарктида – познатата и..

публикувано на 03.09.24 в 14:35
Северен елен

Как спят животните?

Науката не спи, но животните спят по най-причудливи начини. Да си припомним Спящата катерица от "Алиса в страната на чудесата", която не може да реши дали спи, когато диша, или диша, когато спи. Оказва се, че и извън разюзданото въображение на Луис Карол съществуват някои доста чудати животни.   Никола Кереков разказва във "Време за наука" за..

публикувано на 03.09.24 в 13:03

Пепеляшка и изборът на лична парола

Във времето приказките са се доказали като най-надежден и интригуващ начин за предаване на послания през поколенията. Още от най-ранна възраст те ни запознават с различни поведенчески модели, решения и житейски ходове. Къде е общият знаменател между киберсигурността и вълшебните приказки и какво може да ни каже историята на Пепеляшка за..

публикувано на 03.09.24 в 11:29